Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Snapdragon 8 Gen 1 (fot. Qualcomm)

Snapdragon 8 Gen 1 ma naprawdę potężny układ graficzny

Na początku grudnia oficjalnie zadebiutował procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, który będzie napędzał nadchodzące flagowce. Najnowsze informacje wskazują, że czip jest wyposażony w naprawdę wydajny układ graficzny, który oferuje zdecydowanie wyższą wydajność niż SoC konkurencji. Czy w tym roku Qualcomm skupił się na ulepszeniu GPU, ale nieco zaniedbał wydajność CPU?

Snapdragon 8 Gen 1 ma potężny układ graficzny

Na świecie pierwsi wybrańcy mają już możliwość testowania próbek inżynieryjnych różnych modeli smartfonów, które mają na pokładzie najnowszy procesor Qualcomma. Dzięki temu do sieci trafiają już wyniki testów syntetycznych topowego Snapdragona.

Wszystko wskazuje na to, że producent w tym roku w głównej mierze skupił się na układzie graficznym. Portal HotHardware udostępnił wyniki kilku benchmarków, wykonanych na próbce inżynieryjnej z procesorem Snapdragon 8 Gen 1, 8 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz 128 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej UFS 3.1.

W teście GFXBench Manhattan Offscreen ES 3.0 układ uzyskał wynik 267 FPS, podczas gdy na przykład iPhone 13 Pro z Apple Bionic A15 w tym samym teście wykazał „jedynie” 215 ramek obrazowych.

Snapdragon 8 Gen 1 wydajność GPU (źródło: HotHardware)
Snapdragon 8 Gen 1 wydajność GPU (źródło: HotHardware)

Jeśli zaś porównać wynik procesora graficznego w platformie mobilnej Snapdragon 8 Gen 1 z bezpośrednim poprzednikiem (tj. Adreno 660 GPU), dosłownie jest przepaść. ASUS ROG Phone 5, Xiaomi Mi 11 czy OnePlus 9 (Pro) uzyskują średnio 178 FPS, zatem mówimy o różnicy na poziomie 90 klatek obrazowych pomiędzy generacjami.

Wydajność CPU zauważalnie odstaje od konkurencji

W przypadku testu syntetycznego Geekbench 5, który mierzy wydajność CPU, role się odwracają, bowiem to Apple tym razem jest górą. iPhone 13 Pro w konfiguracji wielordzeniowej uzyskuje 4179 punktów, a w teście jednego rdzenia 1728. Snapdragon 8 Gen 1 cechuje się nieco niższą wydajnością, gdyż uzyskał tu – odpowiednio – 3740 i 1233 punktów w teście wielu i pojedynczego rdzenia. Co ciekawe, topowy czip Qualcomma na 2022 rok przegrywa tutaj nawet z iPhonem 12 Pro Max z procesorem Apple A14 Bionic!

Snapdragon 8 Gen 1 CPU wydajność
Snapdragon 8 Gen 1 wydajność CPU (źródło: HotHardware)

Należy jednak pamiętać o tym, że są to dopiero wczesne testy, wykonane na podstawie próbek inżynieryjnych smartfonów. Na ostateczną wydajność układu Snapdragon 8 Gen 1 może wpłynąć samo oprogramowanie, jak i system chłodzenia urządzenia, a finalna wydajność procesora może się różnić od wyżej podanych wyników.