składany smartfon Xiaomi Mi MIX Fold foldable smartphone
Xiaomi Mi MIX Fold (źródło: Xiaomi)

Nowy składany smartfon Xiaomi będzie mocną konkurencją dla Galaxy Z Fold 3

Składane do środka smartfony po rozłożeniu wewnętrznego ekranu zapewniają dużą powierzchnię roboczą, którą czasami trudno obsługiwać palcem. Xiaomi spróbuje stawić czoła temu problemowi i w następcy modelu MIX Fold skorzysta z rozwiązania, z którego znany jest Samsung Galaxy Z Fold 3.

Reklama

Nowy składany smartfon Xiaomi może być mocną konkurencją dla Galaxy Z Fold 3

Taka sytuacja wydaje się bardzo prawdopodobna. Na rysunkach w dokumentach przesłanych przez Xiaomi do USPTO (United States Patent and Trademark Office) widać wzór składanego smartfona, który na jednym ze swoich boków ma przyczepiony rysik.

Z oferowania użytkownikom dodatkowego urządzenia wskazującego znana jest seria smartfonów Samsung Galaxy Note, w której S Pen pojawił się już w pierwszym modelu z 2011 roku, a także Samsung Galaxy Z Fold 3, który jest pierwszym składanym smartfonem Samsunga, wspierającym obsługę stylusem.

Najprawdopodobniej rysik przyczepia się do smartfona za pomocą magnesu z lewej strony. Aby „zadokowane” akcesorium nie przeszkadzało, kiedy użytkownik z niego nie korzysta, przyciski odpowiadające za głośność oraz uruchamianie urządzenia przeniesiono na prawą stronę urządzenia.

Choć wygląda na to, że mechanizm składania smartfona przypomina ten z poprzednika, może on otrzymać kilka ulepszeń. Jednym z nich mogą być sztywniejsze zawiasy, dzięki którym cała konstrukcja zyska na wytrzymałości.

Niestety, dokumenty patentowe nie wspominają nic o parametrach technicznych urządzenia. Nieoficjalnie mówi się, że zewnętrzny ekran w następcy Xiaomi MIX Fold będzie odświeżany z częstotliwością do 90 Hz, natomiast wewnętrzny nawet 120 Hz. We wnętrzu znajdzie się z kolei m.in. topowy procesor Qualcomma – Snapdragon 8 Gen 1.

składany smartfon Xiaomi Mi MIX Fold foldable smartphone
źródło: Xiaomi

Przyszły rok to dwanaście miesięcy zaciekłej walki w segmencie składanych smartfonów. Swoich zawodników zapowiedzieli już m.in. Motorola, Honor i OPPO. Xiaomi planuje nie tylko smartfon z dodatkowym ekranem w środku, ale również model „z klapką” w stylu Galaxy Z Flip. 2022 rok może okazać się kluczowy w kwestii tego, komu przypadnie największy udział w segmencie „składaków”.