(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Xperie mogłyby dziś wyglądać całkiem inaczej, gdyby Sony Ericsson VAIO trafił na rynek

Za dawnych lat, kiedy Sony miało jeszcze prawa do korzystania z marki VAIO, firma pracowała nad szczególnym smartonem. Sony Ericsson VAIO miał być czymś wyjątkowym – czymś co miało wyróżnić tego producenta na tle innych. Nie wyszło.

Sony Ericsson VAIO istniał naprawdę

W 2010 roku o istnieniu tajemniczego prototypu Sony Ericsson VAIO co prawda mówiło się nie raz, ale na rynek takie urządzenie nigdy nie trafiło. W związku z tym niektórzy włożyli doniesienia o smartfonie VAIO między bajki. Okazuje się, że niesłusznie. Po tylu latach na jaw wychodzą szczegóły o prototypie Sony.

Sony Ericsson VAIO (fot. XDA Developers)

Redakcja XDA Developers dotarła do egzeplarza urządzenia, które 10 lat temu mogłoby zrobić fururę na smartfonowym rynku. Sony Ericsson VAIO miał 5,5-calowy, odchylany ekran (co jak na owe czasy było naprawdę sporą przestrzenią roboczą) oraz wysuwaną, fizyczną klawiaturę QWERTY.

Sony Ericsson VAIO (fot. XDA Developers)

Najwyraźniej urządzenie miało być czymś na kształt gadżetu dopełniającego się z laptopami Sony VAIO – w sytuacjach, gdy potrzebna była niedotykowa klawiatura, taki gadżet mógłby się znakomicie sprawdzać. Sprzęt ze zdjęć działał pod kontrolą Androida 2.1 Eclair.

Sony Ericsson VAIO (fot. XDA Developers)

Sony, któremu brak blasku

Niektórzy starsi Czytelnicy Tabletowo pewnie pamiętają czasy chwały Sony (a wcześniej – Sony Ericssona). Być może Sony Ericsson VAIO byłby czymś wyjątkowym w ofercie firmy, ale istnieje spora szansa, że skończyłby jak nieodżałowana Xperia Play, która miała być prawdziwym smartfonem gamingowym, a sprzedała się na tyle słabo, że producent nie zdecydował się nigdy na wyprodukowanie Xperii Play 2. Tego nigdy się nie dowiemy.

Obecnie Sony, choć produkuje naprawdę bardzo fajne smartfony (o czym można się przekonać chociażby czytając recenzję Xperii 5 II), nie zarabia już na swoim dziale mobilnym tyle, co kiedyś. Dawna chwała minęła, a na projekty pokroju Sony Ericsson VAIO zwyczajnie szkoda czasu i atłasu.

A smartfony VAIO mają swojego producenta, z tym że nie jest nim już Sony.

Te newsy mogą Cię zainteresować: