BlackBerry logo (fot. BlackBerry)

BlackBerry jeszcze nie zginęło! Nadchodzi nowy smartfon z klawiaturą i obsługą 5G

Od kiedy BlackBerry przerzuciło wszystko, co związane ze smartfonami (za wyjątkiem oprogramowania) na innych producentów, na rynku zadebiutowało kilka modeli z legendarną jeżyną na obudowie. W ostatnim czasie nie pojawiła się jednak żadna nowość, dlatego powoli traciliśmy nadzieję na premierę kolejnych urządzeń. Okazuje się, że niepotrzebnie!

Reklama

BlackBerry już od lat nie zajmuje się smartfonami

Wkrótce miną już cztery lata, odkąd kanadyjska firma zrezygnowała z projektowania, produkowania i sprzedawania smartfonów na własną rękę. Ostatnią, autorską propozycją był rozsuwany model Priv.

Od tamtej pory za wprowadzanie na rynek odpowiadały inne firmy, z którymi Kanadyjczycy podpisali porozumienie: BB Merah Putih, TCL i Optiemus Infracom Ltd (warto tu jednak przypomnieć, że umowa z TCL zakończy się 31 sierpnia 2020 roku, ale klienci będą mieli zapewnione wsparcie jeszcze przez kolejne dwa lata).

Partnerzy Kanadyjczyków wprowadzili na rynek stosunkowo niewiele smartfonów sygnowanych logo kanadyjskiej firmy, ale jednocześnie nie zabrakło wśród nich propozycji z fizyczną klawiaturą, w przeszłości charakterystyczną dla telefonów marki BlackBerry (KEYone, KEY2, KEY2 LE).

Nadchodzi nowy smartfon BlackBerry, który spełni oczekiwania fanów marki

Jeśli mnie pamięć nie myli, ostatnim smartfonem z jeżyną na obudowie był wspomniany przed chwilą model KEY2 LE. Zaraz miną dwa lata od jego oficjalnej premiery i od tamtej pory nie zadebiutował żaden nowy smart-telefon sygnowany logo kanadyjskiej marki. Coraz mocniej więc wątpiliśmy, że możemy spodziewać się kolejnych urządzeń, bo nie pojawiła się żadna wskazówka, że będzie inaczej.

Właśnie okazuje się jednak, że BlackBerry wcale nie zamierza rezygnować z walki o klienta w segmencie smartfonów. Ogłoszono bowiem nawiązanie współpracy z OnwardMobility i FIH Mobile Limited (spółką zależną Foxconn Technology Group), które skutkować ma wprowadzeniem na rynek nowego smart-telefonu z legendarną jeżynką na obudowie.

Premiera smartfona planowana jest na pierwszą połowę 2021 roku, więc trochę na nią poczekamy. OnwardMobility poinformowało jednak, że trafi on do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz zaoferuje fizyczną klawiaturę i obsługę sieci 5G.

BlackBerry KEY2 Red Edition
BlackBerry KEY2 Red Edition (fot. BlackBerry)

Nie ujawniono więcej informacji o przygotowywanym smartfonie, ale skoro za jego projekt i produkcję ma odpowiadać FIH Mobile Limited, to prawdopodobnie można się spodziewać przecieków na jego temat, a przynajmniej nie będą one dla nas niespodzianką, bowiem z chińskich fabryk „lubią wyciekać” informacje o nadchodzących urządzeniach.