Wreszcie! Smartfony Huawei Mate 20 dołączają do testów Androida 10

Przyglądając się obecnej sytuacji na rynku mobile, można odnieść wrażenie, że aktualizacja do Androida 10 przebiega nad wyraz szybko. Naraz wszyscy producenci wzięli sobie za punkt honoru jak najszybsze wprowadzenie tej wersji systemu, przynajmniej dla topowych urządzeń. Być może Android 10 nie jest jakimś przełomowym wydaniem i zbyt wiele ulepszeń nie wnosi, jednak użytkowanie najnowszej wersji systemowej zawsze co najmniej poprawia poczucie bezpieczeństwa i wrażenia estetyczne, związane z poprawkami w samych nakładkach systemowych, czy wdrożeniem nowego zestawu gestów.

Nie inaczej jest w przypadku smartfonów Huawei, bądź co bądź nadal jednego z dwóch najsilniejszych rozgrywających na naszym rynku obok Samsunga. Najnowsza aktualizacja to nie tylko nowy rdzeń, system, podstawa działania telefonu, ale też całkowicie przebudowana nakładka z nowym stylem graficznym. Do tego garść nowych technologii, takich jak wsparcie dla ultra szybkiej transmisji bluetooth BT-UHD.

Android 10 i EMUI 10 beta dla Huawei Mate 20

Wersja Beta wystartowała już dla smartfonów z serii Huawei P30, teraz przyszedł czas na urządzenia z linii Huawei Mate 20. Użytkownicy z Europy, w tym z Polski,  od kilku dni informują o możliwości pobrania Bety EMUI 10. Niestety, testy zostały ograniczone do wąskiej grupy urządzeń wg konkretnych numerów kompilacji.

W testach Androida 10 wraz z EMUI 10 mogą wziąć udział posiadacze smartfonów w wersjach:

  • Huawei Mate 20 – model: HMA-L29, numer kompilacji: 9.1.0.338 (C431 E10 R1P16),
  • Huawei Mate 20 Pro – model: LYA-L29, numer kompilacji: 9.1.0.338 (C431 E10 R1P16),
  • Huawei Mate 20 Lite – model: SydneyM-L21, numer kompilacji: 9.1.0.245 (C431 E4 R1P1).

Jeżeli posiadamy model zgodny z powyższymi danymi, możemy dołączyć do testów. W tym celu ze strony Huawei pobieramy aplikację BETA i logujemy się w niej swoim Huawei ID. Przechodzimy na zakładkę „Dane osobiste” (na dolnym pasku) i klikamy duży przycisk „dołącz do projektu”. W kolejnej zakładce „Dostępne projekty” powinna być widoczna beta systemu Android 10 wraz z EMUI 10.

Aplikacja Beta dla smartfonów Huawei
Aplikacja Beta dla smartfonów Huawei

Jeżeli nie jesteście w stanie się do niej zapisać, z pomocą może przyjść wsparcie techniczne Huawei, które wpisze Wasz smartfon do testów. W moim przypadku niestety żaden nowy projekt nie był widoczny z uwagi na niewłaściwy numer kompilacji C432.

Nowa wersja oprogramowania ma numer kompilacji 10.0.0.138 i waży ponad 4,3 GB. Zawiera wszystkie planowane nowości EMUI 10, w tym nowy schemat kolorystyczny Molandi (wcześniej nazywany Morandi), układ magazynu, nowe animacje, ikony, bardziej rozbudowane Always on Display, pełne wsparcie dla ciemnego motywu systemowego:

Należy wyraźnie zaznaczyć, że testowanie wersji Beta nie powinno się odbywać na głównym urządzeniu. Beta nadal działa niestabilnie, nie działa część funkcji, w tym np. płatności zbliżeniowe, a użytkowanie Bety ma charakter świadomego wsparcia rozwoju systemu i zgłaszania błędów systemowych. Osoby, które liczą na to, że dostaną w pełni sprawny system z nową nakładką powinny raczej poczekać do początku grudnia na wersję stabilną. Udział w testach odbywa się na własną odpowiedzialność.

Aktualizacja z dnia 28.10.2019

Odblokowano dostęp do Bety dla kompilacji 9.1.0.338 (C432 E10 R1P16) Huawei Mate 20 Pro.

Źródło: Huawei Polska