słuchawki bezprzewodowe Technics EAZ-AZ80
Technics EAH-AZ80 (fot. Technics)

Nowe słuchawki Technics to nie lada gratka dla melomanów

Należąca do japońskiej firmy Panasonic marka Technics, która niewątpliwie ma już miano legendarnego producenta sprzętu audio, zaprezentowała właśnie dwa nowe modele słuchawek prawdziwie bezprzewodowych: EAH-AZ60M2 i EAH-AZ80. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Technics AZ60M2, czyli odświeżenie lubianego modelu

Już sama nazwa wskazuje, że mamy tu do czynienia z kontynuacją dobrze znanego modelu. AZ60 zostały pokazane światu pod koniec 2021 roku i już wtedy zyskały ogromną liczbę pozytywnych recenzji i równie duże grono zadowolonych użytkowników. Sam również miałem okazję testować ten model i wywarł on na mnie naprawdę świetne wrażenie.

Pod kątem wizualnym i konstrukcyjnym producent postanowił nie wymyślać koła na nowo. EAH-AZ60M2 wyglądają niemalże identycznie jak ich pierwowzór, zyskały natomiast nową, granatową wersję kolorystyczną – tuż obok srebrnej i czarnej. Słuchawki są odporne na zachlapania, deszcz i pot, co potwierdza certyfikat IPX4.

Reprodukcją dźwięku zajmują się pojedyncze przetworniki dynamiczne o średnicy 8 mm, zamknięte w komorze akustycznej z harmonizerem. Słuchawki zyskały certyfikat Hi-Res Audio Wireless, a to za sprawą zastosowania wysokiej jakości kodeku LDAC. Nie mogło zabraknąć również podwójnego systemu hybrydowej redukcji hałasów i trybu transparentnego.

Łączność obejmuje Bluetooth 5.3 z funkcją multipoint umożliwiającą połączenie nie dwóch, jak zwykle, a trzech urządzeń jednocześnie – po raz pierwszy na rynku. Całość zasilania jest przez akumulatory, które mają umożliwić do 7,5 godziny pracy na jednym naładowaniu, a etui z powerbankiem zwiększa ten czas do 25 godzin. Futerał można naładować poprzez złącze USB-C lub indukcyjnie.

technics eah-az60m2
Słuchawki EAH-AZ60M2 (fot. Technics)

Technics AZ80 – flagowa konstrukcja pod każdym względem

Niewątpliwie najciekawszy jest tutaj model EAZ-AZ80, mający być czymś zupełnie nowym i jest to też zarazem najmocniejsza propozycja słuchawek true wireless w ofercie Technicsa.

Design AZ80 jest zbieżny z tym, co prezentują inne modele producenta. Subtelną różnicą są wykończone na złoto logotypy marki. Słuchawki dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym, a także srebrnym. Względem AZ60M2 same pchełki zostały nieco inaczej skonstruowane, są od nich o 4 mm mniejsze, choć ważą tyle samo – po 7 gramów.

Podobnie jak w przypadku niżej pozycjonowanego modelu, zastosowano tu łączność opartą o Bluetooth 5.3 z obsługą kodeków audio SBC, AAC oraz wysokojakościowego LDAC. Nie zabrakło też trybu multipoint, który pozwala na łączenie z trzema urządzeniami w tym samym czasie. Zbieżna z tańszymi AZ60M2 jest także podwójna hybrydowa redukcja szumów oparta o mikrofony ze sprzężeniem w przód i sprzężeniem zwrotnym oraz analogowym i cyfrowym przetwarzaniem.

Słuchawki oferują identyczny czas pracy, jak ich tańszy brat – zatem 7,5 godziny ciągłego odtwarzania i 25 godzin wliczając doładowania w futerale. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z kodeku LDAC, musimy liczyć się z niższymi wynikami. Oczywiście tu także nie zabrakło wsparcia dla ładowania indukcyjnego Qi.

Wisienką na torcie ma być tu oczywiście brzmienie. Wydobywający się z AZ80 dźwięk będzie powstawał dzięki zastosowaniu 10-milimetrowych przetworników z uwolnioną membraną ze stopu aluminium, umieszczonych w komorze kontroli akustycznej z harmonizatorem. Dodatkowo technologia JustMyVoice z ośmioma mikrofonami i tłumieniem szumu wiatru ma czuwać nad świetną jakością rozmów telefonicznych.

Cena i dostępność

Nowe słuchawki Technics oficjalnie debiutują na rynku już dzisiaj, choć w momencie, gdy publikuję ten materiał, nie są jeszcze dostępne w żadnym polskim sklepie z elektroniką. Nie znamy też jeszcze cen w złotówkach.

Na rynku europejskim za model EAH-AZ60M2 trzeba zapłacić 229,99 euro (w przeliczeniu po obecnym kursie ~1045 złotych), a flagowe EAH-AZ80 wyceniono na 299,99 euro (około 1365 złotych).