Google Play, Sklep Play, Sklep Google Play
źródło: Google

Sklep Google Play z tymi nowymi funkcjami będzie o niebo lepszy

Sklep Google Play to jedna z najważniejszych aplikacji dla użytkowników Androida. Dzięki niej możemy instalować dowolne programy i gry oraz nimi zarządzać. Dlatego dla technologicznego giganta wprowadzanie aktualizacji zabezpieczeń czy nowych funkcji jest naprawdę ważne. Jakie nowinki tym razem przygotowano?

Pozbywasz się aplikacji? Sklep Google Play pomoże też usunąć konto

Sklep Google Play to jeden z najważniejszych programów dla urządzeń z Androidem. Jak zapewne wiecie, pozwala on na pobieranie i instalowanie aplikacji, które zostały zweryfikowane pod względem bezpieczeństwa. W sklepie możemy także łatwo odinstalować zapisane na naszym sprzęcie programy. Dotychczas jednak wiązało się to wyłącznie z usunięciem aplikacji z systemu, konto natomiast pozostawało w rękach dewelopera wraz z naszymi danymi.

To dość spory problem, szczególnie że nasza świadomość, wiedza i podejście do zabezpieczeń z biegiem lat mocno się rozwijają. Usuwanie informacji i samego konta często nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać, dlatego Sklep Google Play oferuje teraz pomoc w tym procesie.

Aby skorzystać z nowej funkcji, należy przejść do aplikacji sklepu technologicznego giganta, a następnie odnaleźć aplikację, którą chcemy odinstalować i usunąć dane konto. W sekcji Bezpieczeństwo danych trzeba wybrać opcję Zobacz szczegóły. Gdy zjedziemy na sam dół, dotrzemy do rubryki Usuwanie danych – stamtąd prosto możemy przejść do strony dewelopera, gdzie możliwe będzie przesłanie prośby o skasowanie konta i naszych danych.

Sklep Play pomoże usuwać konta u deweloperów
(źródło: Google)

Automatyczne uruchamianie zainstalowanej apki

Sklep Google Play dość często dostaje nowe opcje, co w sumie nie dziwi, skoro jest wiodącym repozytorium dla użytkowników Androida. Google pracuje nad kolejną funkcją, której zadaniem będzie automatyczne uruchomienie pobranej aplikacji. Można by rzec – wreszcie. Jak wynika z informacji, opcja ta miałaby być opcjonalna, choć włączona domyślnie i sprawiać, że świeżo zainstalowana aplikacja będzie otwierała się automatycznie. Najpewniej funkcję tę będzie można jednak wyłączyć.

Wykryto także inną funkcję, która nadal jest w fazie rozwoju. Gdy zdecydujemy się pobrać nową aplikację, jednak np. długi proces instalacji sprawił, że o niej zapomnieliśmy i nie została otwarta, Google za pomocą powiadomienia przypomni nam o niej po 24 godzinach.

Dodatkowe zabezpieczenie przy instalacji aplikacji z niezaufanego źródła

Technologiczny gigant z Mountain View będzie także dodatkowo chronił użytkownika przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami. Dotychczas, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie programu z niezaufanego źródła, otrzymujemy ostrzeżenie o tym, że plik może być niebezpieczny, jednak nadal możemy wybrać opcję Zainstaluj mimo to.

W najnowszej wersji aplikacji Sklep Google Play serwis Android Authority wykrył, że firma z Mountain View pracuje nad utrudnieniem instalacji takiego „niepewnego” oprogramowania. Jeśli system wykryje podejrzenia w stosunku do pliku APK, który chcemy zainstalować, będzie wymagał naszego zatwierdzenia w postaci uwierzytelnienia biometrycznego czy też wpisania PIN-u.

Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna i nie wiadomo, kiedy może zostać wdrożona dla wszystkich użytkowników.