Prędzej Xiaomi wprowadzi na rynek pierwszy składany smartfon niż nowy tablet

Już blisko dwa lata temu zobaczyliśmy pierwszy składany smartfon Xiaomi. Niestety, producent wciąż nie wprowadził na rynek takiego urządzenia. Jego premiera jest jednak nieunikniona. Co ciekawe, podobno zobaczymy je wcześniej niż kolejny tablet marki.

Xiaomi wprowadza na rynek od groma smartfonów, a jeśli potwierdzą się nieoficjalne doniesienia, to jeszcze w tym roku zadebiutuje następna generacja flagowców (na start seria Xiaomi Mi 11 ma składać się z trzech modeli, w tym jednego z dopiskiem „Pro+”). Kolejnym, mocnym uderzeniem może być pierwszy, przeznaczony do sprzedaży, składany smartfon marki.

Składany smartfon Xiaomi przed tabletem Xiaomi

Mimo że Xiaomi istnieje już 10 lat, wprowadziło na rynek niewiele tabletów. Ostatnie, Mi Pad 4 i Mi Pad 4 Plus, zadebiutowały w połowie 2018 roku i ani widu, ani słychu o kolejnych tego typu urządzeniach.

Według Digital Chat Station, możemy spodziewać się premiery nowego tabletu Xiaomi, ale najpierw na rynku zadebiutować ma składany smartfon Xiaomi. Według leakstera, zaoferuje on wysoką wydajność i wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania oraz aparat z dużą liczbą pikseli.

składany smartfon Xiaomi
źródło: LetsGoDigital

Jakiś czas temu ekipa xda-developers odkryła w kodzie MIUI 12 wzmiankę o modelu o nazwie kodowej „cetus”, pod którą najprawdopodobniej kryje się składany smartfon Xiaomi. W oprogramowaniu znaleziono informację, że urządzenie zaoferuje aparat o rozdzielczości 108 Mpix, procesor Qualcomm Snapdragon oraz Androida 11 na start.

Xiaomi ma wiele patentów na składany smartfon. Producent zastrzegł w odpowiednich urzędach projekty zarówno przypominające Samsunga Galaxy Fold, jak i Galaxy Z Flip, ale trudno powiedzieć, którą konstrukcję wprowadzi na rynek w pierwszej kolejności. Bo nie ulega wątpliwości, że na jednej się nie skończy.

składany smartfon Xiaomi
źródło: LetsGoDigital

Składany smartfon Xiaomi może być jednak „spóźniony na imprezę”, ponieważ segment ten opanował Samsung i konkurencji prawdopodobnie już nie uda się odebrać mu korony. Tym bardziej, że Koreańczycy tylko w 2021 roku planują wprowadzić na rynek aż cztery składane smartfony, w tym jeden w jeszcze niższej cenie niż Galaxy Z Flip.