Składany smartfon Sony może być tym, na co czekam

Składany smartfon Sony może być tym, na co czekam

Jeśli chodzi o smartfony, to Sony niespecjalnie dobrze radzi sobie w tym segmencie. Japończycy nie zamierzają jednak rezygnować z produkcji inteligentnych telefonów. Co więcej, według najnowszych doniesień mają pracować nad składaną konstrukcją, którą oficjalnie zaprezentują w przyszłym roku. Ja już nie mogę się doczekać.

Nigdy nie byłem fanem smartfonów Sony, aczkolwiek wciąż doskonale pamiętam, jak wielkie wrażenie na mnie zrobiły pierwsze modele z flagowej serii Xperia Z. Jeszcze przed premierą Xperia 1 mnie jednak zauroczyła i cały czas gdzieś tam z tyłu głowy mam myśl, że w sumie mogłaby zastąpić mojego Huawei Mate 9, z którego korzystam już ponad 1,5 roku. Do mnie osobiście proporcje 21:9 baaardzo przemawiają, a w połączeniu z flagową specyfikacją (na czele z szerokokątnym obiektywem w aparacie i ekranem bez wycięcia) urządzenie mogłoby spełnić zdecydowaną większość moich oczekiwań.

Składany smartfon Sony

Zaczynam się nawet śmiać sam do siebie, że z obozu #TeamHuawei powoli przechodzę do #TeamSony, ponieważ z nowych doniesień wynika, że Japończycy przygotowują składany smartfon, który również bardzo trafi w mój gust. Według nich, urządzenie zostanie wyposażone w wyświetlacz o proporcjach 21:9, co sugeruje, że bliżej mu będzie do składanej Motoroli RAZR niż Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X.

Składany smartfon Sony może być tym, na co czekam
Motorola RAZR (fot. Weibo via Slashleaks)

Od początku jestem fanem takiej koncepcji, ponieważ dzięki temu smartfon po złożeniu ma bardzo kompaktowe rozmiary, a dodatkowo znika obawa o to, że ekran pęknie w wyniku naprężenia, gdy użytkownik (na przykład) schyli się, aby zawiązać buty. Osobiście uważam, że właśnie w tym kierunku powinni iść producenci, ponieważ ww. kwestie są istotniejsze niż oddanie do dyspozycji połączenia inteligentnego telefonu i tabletu (szczególnie że te ostatnie w ogromnej większości i tak wykorzystywane są głównie w domach).

Składany smartfon Sony ma się nazywać Xperia F (jeśli pomysł wypali, to w następnych zapewne dodana zostanie kolejna cyfra począwszy od dwójki) i wykorzystywać elastyczny ekran OLED produkcji Samsunga. Na razie nie wiadomo jednak, jaką rozdzielczość będzie miał wyświetlacz – znane są tylko proporcje (wspomniane już 21:9).

Przywoływane doniesienia informują również, że składany smartfon Sony doposażony zostanie też w modem 5G. Nie powinno to dziwić z uwagi na fakt, że pierwsze urządzenia obsługujące sieć 5G trafiły już do sprzedaży, a w przyszłym roku tylko ich przybędzie (i nie będą to jedynie sprzęty z najwyższej półki cenowej).

Mimo wszystko należy się spodziewać, że – jeśli Sony zdecyduje się wprowadzić na rynek składany smartfon – to będzie on dość drogi, jako że to wciąż bardzo młoda technologia. Tańsze urządzenia tego typu trafią do sprzedaży najwcześniej dopiero za kilka lat.

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia 10 Plus (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: CNMO przez MySmartPrice