smartfon Huawei P30 Lite smartphone
Huawei P30 Lite

Huawei: spodziewajcie się tańszych smartfonów z modemem 5G już w przyszłym roku

Sieć 5G dopiero się rozwija i na rynku niewiele jest smartfonów, które są w stanie ją obsłużyć. Według Huawei niedługo się to jednak zmieni, ponieważ już w przyszłym roku w sprzedaży mogą pojawić się o wiele tańsze urządzenia z modemem 5G.

Reklama

Yang Chaobin, który jest odpowiedzialny w Huawei za produkty obsługujące sieć 5G, jest przekonany, że tańsze smartfony z modemem 5G mogą pojawić się na rynku już pod koniec przyszłego (2020) roku. Konkretniej mowa tu o urządzeniach kosztujących ~1000 juanów, tj. równowartość ~550 złotych. To zdecydowanie mniej niż aktualnie trzeba zapłacić za inteligentne telefony z modemami 5G – najtańszy z nich, Xiaomi Mi Mix 3 5G, oferowany jest za 599 euro (równowartość ~2600 złotych).

Reklama

Taka zmiana na rynku ma wynikać z faktu, że sieć 5G znacznie szybciej adaptuje się na rynku – pierwsze urządzenia z modemami 5G trafiły do sprzedaży już po roku od zakończenia prac nad nowym standardem łączności. Dla porównania, w przypadku 4G czas ten wynosił aż 3 lata, a dopiero po czterech w sklepach pojawiły się smartfony z modemami 4G za ~1000 juanów.

Prognozy Yanga Chaobina brzmią obiecująco, lecz wiele zależeć będzie również od operatorów, którzy muszą zmodernizować swoją infrastrukturę, aby obsługiwała ona sieć 5G. Na razie jest ona dostępna wyłącznie w kilku krajach i to w większości przypadków na niewielką skalę.

Tańsze smartfony z modemami 5G są jednak niezbędne, aby „rozruszać” ten segment. Aktualnie bowiem dla większości osób jest to jedynie ciekawostka. Również z uwagi na fakt, że urządzenia obsługujące sieć nowej generacji są dość drogie, droższe niż podobnie wyposażone sprzęty z modemem 4G. No, może z wyjątkiem wspomnianego Xiaomi Mi Mix 3 5G, który jest najbardziej przystępny cenowo z nich wszystkich.

Polecamy również:

Orange Polska zacznie testować sieć 5G już w 2019 roku

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P30 Lite (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Denisa)

Źródło: cnmo przez GizmoChina