Sony nie zrezygnuje z produkcji smartfonów

Pozycja Sony w segmencie smartfonów nie jest najlepsza, ale CEO japońskiego przedsiębiorstwa zadeklarował, że nie zamierzają rezygnować z produkcji inteligentnych telefonów. Co więcej, już w przyszłym roku dział ten ma zacząć przynosić zyski, pomimo że do tej pory co roku generował straty liczone w setkach milionów dolarów.

Według CEO Sony, Kenichiro Yoshida, Sony od początku swojego istnienia skupia się na rozrywce i inteligentne telefony są nieodłączną częścią portfolio. Jak mówi najważniejsza osoba w japońskim przedsiębiorstwie, „widzimy smartfony jako sprzęt do rozrywki i komponent niezbędny do zapewnienia trwałości naszej marki sprzętu”. Kolejnym argumentem za utrzymaniem produkcji tych urządzeń jest fakt, że młodsze generacje nie oglądają już telewizji, a najważniejszym narzędziem do rozrywki są dla nich właśnie inteligentne telefony.

Sony dość odważnie deklaruje też, że sprzedaż smartfonów zacznie przynosić zyski już w przyszłym roku. Niewykluczone, że pomoże w tym wcielenie działu mobilnego do nowej jednostki o nazwie Electronics Products and Solutions, w skład której wchodzą także działy zajmujące się telewizorami, sprzętem muzycznym i fotograficznym.

Mimo wszystko przywrócenie rentowności nie będzie łatwe, ponieważ w ostatnim (2018) roku fiskalnym, który zakończył się wraz z końcem marca 2019 roku, dział mobilny wygenerował stratę w wysokości równowartości ~880 milionów dolarów. Przez dwanaście miesięcy Sony sprzedało zaledwie 6,5 miliona smartfonów, a prognozy na następny rok są jeszcze gorsze – Japończycy spodziewają się dostarczyć do rąk klientów już tylko 5 milionów inteligentnych telefonów. Aktualnie udział urządzeń tej marki w całym rynku to mniej niż 1%.

Nie bez powodu Sony poinformowało jednak, że zamierza wycofać się lub ograniczyć działalność na wybranych rynkach. Mowa tu o Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Australii, Afryce, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Japończycy skierują wszystkie swoje siły przede wszystkim na rodzimą Japonię i Europę, gdzie ich smartfony cieszą się większą popularnością.

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia 10 Plus (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: Reuters