Zwijany tablet TCL - prototyp

200 tysięcy testów zginania – TCL jest pewne swojego nowego elastycznego ekranu

Konferencja TCL Huaxing przyniosła nam nowy typ elastycznego ekranu – składany wyświetlacz 360°. Być może będą chcieli z niego skorzystać inni producenci podczas opracowywania własnych składanych smartfonów.

TCL ma gotową technologię dla producentów składańców

TCL ma już naprawdę niewiele wspólnego z produkcją smartfonów, ale wciąż pracuje nad technologiami, z których mogą korzystać inne firmy, zamierzające do poszerzenia swojej oferty mobilnych urządzeń o sprzęty ze składanym ekranem.

Ekran 360° od TCL (fot. mydrivers.com)

Dzięki nieustannym pracom nad elastycznymi wyświetlaczami, TCL udało się zaprojektować ekran 360° z konstrukcją samokompensującego się zawiasu, dzięki któremu można uniknąć niepożądanych naprężeń na materiale wyświetlacza. Producent podał, że rozwiązanie to przeszło już ponad 200 tysięcy testów zginania.

W pozycji rozłożonej, użytkownik dysponuje sporym ekranem, bardziej przypominającym tablet niż smartfon. Po złożeniu można korzystać z bardziej kompaktowej formy, w obu opcjach obsługiwanej przez rysik.

Kto sięgnie po projekt TCL?

Nie jest tajemnicą, że z TCL od lat współpracuje Xiaomi. To dzięki temu powstały takie urządzenia jak Xiaomi Mi Mix 4 oraz Xiaomi Mix Fold. Całkiem możliwe, że to właśnie chińska firma skorzysta najbardziej na wynalazkach TCL.

Jak na razie, rynek składanych smartfonów jest zdominowany przez Samsunga. Koreańczycy właściwie jako jedyni dbają o regularną dystrybucję swoich nowoczesnych modeli z elastycznymi wyświetlaczami. Jest to jeden z powodów, dla których ostatnio z projektowania podobnego urządzenia zrezygnowało Google. Wychodzi więc na to, że ten raczkujący jeszcze rynek nieprędko doczeka się prawdziwego rozkwitu.