(fot. Tabletowo.pl)

Samsung zdradził niewygodną prawdę

Życie nie jest usłane różami – Samsung dosadnie się właśnie o tym przekonuje. Koreański gigant udostępnił informacje, które nie są dla niego powodem do dumy. Nie wszystko jednak wygląda tak samo źle w jego obozie.

Początek 2023 roku nie był udany dla Samsunga

Południowokoreański gigant opublikował dziś wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku. Już na początku miesiąca zapowiedział, że nie będą one wybitnie rewelacyjne i niestety dla Koreańczyków takie właśnie są. Przychody za trzy pierwsze miesiące bieżącego roku wyniosły 63,75 bln wonów południowokoreańskich i były aż o 10% niższe niż w poprzednim kwartale. Zysk operacyjny wyniósł zaś 0,64 bln KRW, podczas gdy rok temu 14,12 bln KRW. Spadek jest zatem dramatyczny.

pieniądze money kasa Samsung logo
fot. Pixabay

Samsung tłumaczy, że w pierwszym kwartale 2023 roku spadł popyt na pamięci, które jeszcze nie tak dawno były dla Koreańczyków prawdziwą żyłą złota. Aktualnie konsumenci ograniczają zakup elektroniki, a klienci wykorzystują zgromadzone wcześniej zapasy, w dobie branżowego kryzysu. Wówczas właśnie ceny szybowały, na czym producenci podzespołów korzystali – ta „złota era” dla nich się jednak już skończyła.

Sytuacja Samsung Display również nie jest kolorowa, bowiem firma ta odnotowała spadek zysków ze sprzedaży ekranów do urządzeń mobilnych. Jednocześnie Koreańczycy zauważają jednak, że zmniejszyła też straty w segmencie dużych wyświetlaczy. Na tle innych biznesów błyszczy Device eXperience, który poprawił wyniki dzięki świetnej sprzedaży smartfonów z serii Galaxy S23, w szczególności Galaxy S23 Ultra.

Choć Samsung, w ujęciu ogólnym, ma nieco gorszy okres, to nic mu nie będzie, choć z należytą rezerwą spogląda w najbliższą przyszłość, tj. drugi kwartał 2023 roku – nie spodziewa się diametralnej zmiany sytuacji. W najlepszej formie jest dział mobilny i to właśnie z nim Koreańczycy wiążą największe nadzieje, szczególnie że w drugiej połowie 2023 roku zaplanowana jest premiera nowych sprzętów z rodziny Galaxy (smartfonów, tabletów i wearables).

Ta wiadomość może się Wam nie spodobać

Przy okazji przedstawiania wyników finansowych za pierwszy kwartał 2023 roku Samsung wspomniał również o przyszłości procesorów Exynos – Hyeokman Kwon, Vice President DS Division w Samsung LSI powiedział, że jego firma robi wszystko, aby przywrócić Exynosy do flagowej serii Galaxy. Czy się to Wam więc podoba, czy nie – wyłączność Qualcomma nie potrwa wiecznie.