smutek sadness dziewczyna girl
fot. vdnhieu / Pixabay

Samsung wolałby nie dzielić się z Wami tą informacją

W życiu każdego człowieka są lepsze i gorsze momenty. Podobnie jest w każdej firmie. Dla Samsunga przyszły naprawdę trudne czasy. Koreańczycy z pewnością nie przekazali światu takich informacji z uśmiechem na twarzy.

Samsung nie musi nic mówić. Widać, że nie jest dobrze

Samsung opublikował dziś informację na temat prognozowanej wysokości zysków za pierwszy kwartał 2023 roku. Co tu dużo mówić… zaanonsowane przez Koreańczyków wyniki są złe. Bardzo złe. No dobra – są po prostu tragiczne, patrząc z perspektywy osiągnięć z poprzednich kwartałów.

W udostępnionym komunikacie podano, że przychody za pierwszy kwartał 2023 roku wyniosą ~63 biliony południowokoreańskich wonów (~47,75 mld dolarów), natomiast zysk operacyjny ~0,6 bln KRW (~455 mln USD). Mimo że biliony mogą robić wrażenie, to w siedzibie Samsunga nie było powodów do otwierania szampana. Dlaczego?

Dlatego, że są to przerażająco słabe wyniki, co jasno pokazuje w swoim komunikacie sam producent. Przy okazji podania prognozy wyników za pierwszy kwartał 2023 roku przytoczył bowiem wyniki za poprzedni kwartał oraz analogiczny okres rok wcześniej:

  • Q4 2022
    • przychody – 70,46 bln KRW,
    • zysk operacyjny – 4,31 bln KRW,
  • Q1 2022
    • przychody – 77,78 bln KRW,
    • zysk operacyjny – 14,12 bln KRW.
money pieniądze dolary kasa hajs Samsung logo

Prognozowane przychody są zatem mniejsze o ~20% niż przed rokiem, natomiast zysk operacyjny aż o ~96% – to najniższy kwartalny zysk od 14 lat! W opublikowanym komunikacie Koreańczycy w żaden sposób nie komentują podanych kwot – zrobią to dopiero w momencie publikacji szczegółowych wyników za pierwszy kwartał 2023 roku w najbliższych tygodniach.

Serwis SamMobile przekazuje, że w pierwszym kwartale dział Device Solutions (pieczę nad nim sprawuje dywizja Samsung Semiconductor), który zajmuje się produkcją chipów półprzewodnikowych, wykazał stratę w wysokości ~4 bln KRW (~3 mld USD), podczas gdy Samsung MX (Mobile Experience; odpowiada on za urządzenia mobilne) może pochwalić się zyskiem w kwocie ~3,3 bln KRW (~2,5 mld USD).

Samsung zamierza podjąć działania

Koreańczycy nie mogą pozwolić sobie biernie przyglądać się tej niekorzystnej dla nich sytuacji. Jak przekazuje CNBC, Samsung oficjalnie zapowiedział zmniejszenie produkcji chipów, ponieważ popyt na nie znacznie się zmniejszył, co spowodowało gwałtowny spadek ich cen – obserwatorzy rynku podają, że w ciągu 9 ostatnich miesięcy aż ~70%!

Można zatem podejrzewać, że wpłynęło to w dużym stopniu na wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku. Tutaj warto zauważyć, że w czasie branżowego kryzysu dział zajmujący się produkcją półprzewodników generował ogromne zyski dla całego chebola, bowiem ich ceny poszybowały w górę. W okresie pandemii producenci skupowali na potęgę chipy, ale teraz ograniczają zapasy, ponieważ klienci przez inflację ograniczają zakupy elektroniki.