money pieniądze dolary kasa hajs Samsung logo

Samsung zacznie oferować swoim klientom kartę płatniczą z rachunkiem rozliczeniowym

Dziś coraz więcej firm tak mocno rozszerza swoją ofertę, że można zapomnieć, co jeszcze do niedawna stanowiło trzon ich działalności. Producenci elektroniki ochoczo wchodzą w segment usług, co najlepiej widać po AppleSamsung również nie traktuje tego segmentu po macoszemu, choć w Polsce nie jest to szczególnie widoczne. Koreańczycy już wkrótce rozszerzą swoją ofertę o karty płatnicze i rachunki rozliczeniowe.

Coraz więcej producentów elektroniki wchodzi w usługi finansowe i nie mam tu na myśli pośrednictwa w płatnościach zbliżeniowych z wykorzystaniem Apple Pay czy Google Pay. Apple było pierwszym graczem w branży, który zaoferował swoim klientom kartę kredytową Apple Card. Jej właściciele mogą m.in. korzystać z cashbacku (od 1% do 3%) oraz kupić za jej pomocą nowego iPhone’a na nieoprocentowane raty (Amerykanie chcą jednak rozszerzyć to o inne urządzenia ze swojego portfolio). Korzystanie z karty nie wiąże się z żadnymi opłatami dodatkowymi, choć klient oczywiście zapłaci odsetki za późniejszą spłatę zadłużenia.

Apple Card credit card
Apple Card (źródło: Apple)

Tego typu działalność, okazuje się, jest bardzo interesująca również dla innych producentów elektroniki. Miesiąc temu Huawei oficjalnie zapowiedział swoją kartę kredytową z podobną ofertą jak Apple Card, a niedawno pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Google także chce wejść w ten segment usług i dać możliwość klientom korzystania z plastikowej oraz wirtualnej karty płatniczej. Co ciekawe, Amerykanie nie zaprzeczyli tym rewelacjom, ale też ich nie potwierdzili.

Samsung zacznie oferować karty płatnicze z rachunkami rozliczeniowymi

Bardziej zorientowani w temacie użytkownicy urządzeń południowokoreańskiej marki z pewnością wiedzą, że ma ona w swoim portfolio usługę Samsung Pay, która działa tak samo, jak Apple Pay czy Google Pay. Została uruchomiona w 2015 roku, i mimo że wielokrotnie dostawaliśmy nadzieję, do tej pory nie pojawiła się w Polsce (i na razie nic na to nie wskazuje). Szczególnie żałują tego posiadacze smartwatchy Samsunga, gdyż przez to nie da się nimi płacić, jak smart-zegarkami z Wear OS czy WatchOS.

W ostatnich latach Samsung Pay wzbogaciło się w wiele dodatkowych funkcjonalności. Użytkownicy mogą m.in. zbierać punkty Samsung Rewards oraz otrzymywać cashback podczas zakupów online. W październiku 2019 roku do listy dodano wirtualny portfel Samsung Pay Cash – jest to wirtualna karta przedpłacona, której działanie można porównać do tej z Revoluta.

Dziś Samsung ogłosił jednak, że przy współpracy z SoFi zaoferuje swoim klientom w Stanach Zjednoczonych fizyczną kartę debetową z powiązanym z nią rachunkiem rozliczeniowym, czyli coś, co do tej pory konsumenci mogli uzyskać przede wszystkim w bankach. To niewątpliwie duży krok naprzód w rozwoju Samsung Pay, bowiem usługa ta stanie się ciekawą alternatywą dla tradycyjnej bankowości i oferty niektórych FinTechów.

My, niestety, możemy się tylko temu przyglądać i mieć nadzieję, że Samsung Pay kiedyś zostanie udostępnione w Polsce, gdyż wiele osób z niecierpliwością na to czeka.

Źródło: Samsung