Motorola opracowała swój własny pulpit zdalny – poznajcie funkcję Ready For

Pomimo że rozmiary ekranów w dzisiejszych smartfonach dobijają do 7 cali, czasem do wykonywania pewnych operacji to nadal za mało. Kiedy jest pod ręką PeCet lub laptop, to sprawa jest prosta. Co jednak w sytuacji, gdy mamy tylko smartfon? Motorola wraz z aktualizacją do Androida 11 wprowadza funkcję Ready For, dzięki której wybrane urządzenia tego producenta będą mogły połączyć się z TV lub monitorem celem wyświetlenia interfejsu przystosowanego do dużych ekranów.

Ready For to konkurencja dla Samsung DeX?

Możliwość przekształcenia smartfona w „mały komputer” nie jest czymś zupełnie nowym. Podobną możliwość dają także urządzenia innych producentów. Wydaje się jednak, że to przede wszystkim Koreańczycy i ich Samsung DeX prowadzili na tym polu. Przekaz marketingowy bardzo często skupiał się na tej funkcji flagowych urządzeń oferowanych przez producenta.

W dobie panującej pandemii COVID-19 i wszechobecnej pracy zdalnej, wygodny dostęp do przeglądania treści wydaje się jeszcze bardziej nabierać na znaczeniu. Teraz, za sprawą aktualizacji do Androida 11, dowiedzieliśmy się, że Motorola przygotowała swoją wersję wirtualnego pulpitu.

Ready For, czyli wygoda według Motoroli

W 2020 roku Motorola zdecydowała się ponownie wejść w segment droższych urządzeń za sprawą serii Motorola Edge. W Stanach Zjednoczonych producent rozpoczął dystrybucję aktualizacji do najnowszej wersji systemu Android. Poza typowymi dla „jedenastki” zmianami, jak m.in. natywne rejestrowanie ekranu czy sterowanie multimediami z centrum powiadomień, Motorola przygotowała coś zupełnie innego.

Funkcja Ready For daje użytkownikom możliwość połączenia się z monitorem lub TV za pomocą (na przykład) kabla USB-C do USB-C, aby przenieść korzystanie z smartfona na duży ekran z interfejsem dostosowanym do wygodnej pracy.

Po podłączeniu smartfona do ekranu użytkownik dostaje cztery możliwe opcje do wyboru. Są to:

  • Mobilny pulpit
  • TV
  • Gra
  • Nagrywanie wideo

Wszystkie cztery z dostępnych opcji wpływają na efekt, jaki użytkownik uzyska na ekranie. Pierwsza z opcji, czyli mobilny pulpit, to przeniesienie interfejsu urządzenia na drugi ekran wraz z dostosowaniem go do większej powierzchni roboczej. Producent podkreśla możliwość podłączenia myszki i klawiatury Bluetooth, co ma dać uczucie obcowania z „normalnym” komputerem. W takim układzie smartfon może zostać wykorzystany jak panel dotykowy z laptopa.

Opcje TV i Gra – jak same nazwy wskazują – skupiają się na oglądaniu filmów i graniu. W tych trybach interfejs jest na tyle mocno ograniczony, aby nie przeszkadzać w spokojnym konsumowaniu treści. Dzięki możliwości połączenia bezprzewodowego kontrolera ze smartfonem, Motorola deklaruje iście konsolowe doświadczenie.

Usługa Ready For - Motorola - Zdalny Pulpit
Praca z wykorzystaniem smartfona ma być znacznie przyjemniejsza (fot. Motorola US)

Ostatnia z wymienianych opcji jest bardzo ciekawa w swoim założeniu. Tryb nagrywania wideo przeznaczony jest do wykorzystania z aplikacjami do rozmów wideo, jak Zoom, MS Teams czy Google Duo. Co najciekawsze, w tym trybie Motorola daje możliwość wykorzystania głównego aparatu do prowadzenia rozmowy. Zdecydowanie lepsza specyfikacja kamer na tyle urządzenia przełoży się na znaczącą poprawę jakości wideo. Co więcej, producent daje także możliwość przełączenia się między obiektywami. Wykorzystanie obiektywu szerokokątnego do rozmowy grupowej będzie więc możliwe.

Usługa Ready For Motorola - Tryb zdalnego pulpitu - Rozmowa Wideo
Rozmowy wideo mają znacząco zyskać na jakości dzięki Ready For (fot. Motorola US)

Funkcja obecnie jest już dostępna na Motoroli Edge+, która nie trafiła do sprzedaży w naszym kraju, a także na Motoroli Edge S. Ta ostatnia ma być dostępna poza Chinami jako Motorola Moto G100, więc bardzo możliwe, że już wkrótce z Ready For skorzystają także klienci w Europie.