procesor Huawei HiSilicon Kirin processor
fot. Tabletowo.pl

Qualcomm i MediaTek zmieniają nazwy nowych procesorów Snapdragon i Dimensity

Premiery nowych procesorów mobilnych zbliżają się wielkimi krokami. Tuż za rogiem czeka nowy procesor Qualcomma, Snapdragon 898, a niedługo po nim ma pojawić się MediaTek Dimensity 2000. Okazuje się jednak, że obydwaj producenci zdecydowali się wprowadzić zmiany w nazewnictwie nadchodzących układów i najpewniej nie zadebiutują one na rynku pod wspomnianymi oznaczeniami.

Qualcomm postawi na nowy schemat

Według nieoficjalnych informacji, najnowszy procesor Qualcomma przeznaczony do flagowych smartfonów ma wykorzystywać całkowicie nowy schemat nazewnictwa jednostek. Producent od wielu lat identyfikuje swoje mobilne układy trzema cyframi, wśród których pierwsza jest oznaczeniem klasy wydajnościowej, a tym samym, półki cenowej dla której zostały stworzone.

Od pewnego czasu w sieci pojawiały się pogłoski dotyczące najnowszego procesora Qualcomma, który wedle starego schematu miał zadebiutować pod nazwą Snapdragon 898. I choć było oczywiste, że to najpewniej ostatni układ producenta stosujący trzycyfrową numerację w nazwie, nikt nie spodziewał się nowego nazewnictwa już w tym roku.

Źródła informują, że procesor znany do tej pory jako Snapdragon 898 zadebiutuje na rynku pod nazwą Snapdragon 8 Gen1. Nowe nazewnictwo pozwoli zastosować schemat, do którego przywykli użytkownicy, czyli identyfikację serii procesorów po pierwszej cyfrze. W tym przypadku mowa oczywiście o flagowej jednostce z rodziny „ósemek”.

Qualcomm Snapdragon 5G logo
źródło: HTC

Specyfikacja Snapdragona 8 Gen1 pozostaje niezmieniona. Procesor wciąż ma zaoferować osiem rdzeni, w tym wysokowydajny Cortex-X2 o taktowaniu 3 GHz, trzy rdzenie Cortex-A710 2,5 GHz oraz cztery Cortex-A510 z zegarem 1,79 GHz. Na pokładzie ma się znaleźć również GPU Adreno 730 oraz modem Snapdragon X65 ze wsparciem sieci 5G.

Snapdragon 8 Gen1 ma zadebiutować na wydarzeniu Qualcomm Tech Summit, które rozpocznie się 30 listopada 2021 roku.

MediaTek zmieni zaledwie jedną cyfrę

W przypadku układu, który MediaTek ma zaprezentować na początku przyszłego roku, zmiana w nazewnictwie nie będzie aż tak duża jak w przypadku konkurenta. Według najnowszych informacji, procesor, który miał zadebiutować na rynku pod nazwą Dimensity 2000, zostanie nazwany Dimensity 9000. Nie są znane powody, dla których MediaTek zdecydował się na taki ruch.

Podobnie jak w przypadku Snapdragona 898 8 Gen1, domniemana specyfikacja nowego układu z serii Dimensity nie powinna ulec zmianie. Zobaczymy tutaj więc ten sam układ rdzeni (jeden Cortex-X2, trzy Cortex-A710 oraz cztery Cortex-A510) oraz układ graficzny Mali-G710 MC10. Według doniesień, układ MediaTeka może zapewniać lepszą wydajność energetyczną dzięki zastosowaniu nieco innego procesu technologicznego niż nadchodzący Snapdragon.