procesor qualcomm snapdragon processor logo

Snapdragon 898 będzie naprawdę szybki. Jego najmocniejszy rdzeń osiągnie wysoką częstotliwość

Producenci co roku wprowadzają na rynek nowe procesory, dedykowane sztandarowym urządzeniom. Robią oni wszystko, aby układy były coraz lepsze pod każdym względem – wydajności czy kultury pracy. Nadchodząca, topowa platforma mobilna Qualcomma będzie cechowała się naprawdę wysoką częstotliwością – właśnie poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące procesora Snapdragon 898.

Snapdragon 898 będzie oparty na całkowicie nowej architekturze

Przez ostatnie 10 lat Qualcomm wytwarzał swoje procesory na podstawie architektury ARMv8, która naturalnie regularnie była ulepszana i dostosowywana. W maju 2021 roku została ogłoszona całkiem nowa architektura – ARMv9, która – jak zapewnia producent – wniesie ogromne pokłady mocy do urządzeń mobilnych. Wykorzystywać ją będą m.in. nowe układy Qualcomma, które trafią do smartfonów (i nie tylko) w 2022 roku.

Według doniesień, przekazywanych przez wiarygodnego informatora Digital Chat Station, procesor o nazwie kodowej SM8450, pod którą kryje się nic innego, jak nadchodzący flagowy układ Qualcomm 898, będzie cechował się 3-klastrową budową. Każdy z nich ma być dedykowany innemu typowi rdzenia – pierwszy dla największego, najbardziej wydajnego rdzenia opartego na mikroarchitekturze Cortex-X2.

Qualcomm Snapdragon 898 specyfikacja
(źródło: gizchina)

Nowa architektura i niski proces technologiczny (4 nm Samsunga) pozwoli producentowi uzyskać naprawdę wysoką częstotliwość bazową, bowiem najmocniejszy rdzeń ma cechować się zegarem 3,0 GHz. Dotychczasowe flagowe procesory Qualcomma rozpędzały się maksymalnie do 2,84 GHz, a dopiero poprawione, podkręcone wersje układów z dopiskiem „+” osiągały zegar wyższy niż 3 GHz. Z tego względu wydany później Snapdragon 898+ może taktować z jeszcze wyższą częstotliwością.

Snapdragon 898 ma także otrzymać trzy średnie rdzenie (Cortex-A710), rozpędzające się do 2,5 GHz – zegar jest o 100 MHz wyższy niż w przypadku rdzenia Cortex-A78, znanego ze Snapdragona 888. Dodatkowo procesor będzie miał na pokładzie cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A510, każdy o częstotliwości 1,79 GHz. Snapdragon 898 nie obejdzie się bez zintegrowanego układu graficznego – do flagowego CPU Qualcomma na 2022 rok trafi Adreno 730 GPU.

Jak już wcześniej wspomniałem, Snapdragon 898 ma być wytwarzany przez Samsunga w 4-nm procesie litograficznym. Co ciekawe, model z dopiskiem „+” będzie produkowany przez… TSMC. To bardzo ciekawa informacja, na podstawie której jesteśmy w stanie twierdzić, że układy mogą się od siebie różnić – głównie pod względem poboru prądu.