sztuczna inteligencja technologia
fot. BrianPenny/Pixabay

Fabryka AI powstanie w Poznaniu. Polska otrzyma miliony euro od Komisji Europejskiej

Lubię przychodzić do Was z takimi informacjami. W Poznaniu powstanie Fabryka AI. Projekt zostanie wsparty finansowo przez Komisję Europejską.

Fabryka AI w Poznaniu

Dziś sztuczną inteligencję kojarzymy głównie z projektami tworzonymi w USA i Chinach. Unia Europejska postanowiła, że też dołączy do wyścigu, a nawet w planach jest stanie się liderem w tej dziedzinie. Owszem, jest sporo do nadrobienia, ale pozostaje trzymać kciuki za rozwój całego przedsięwzięcia.

Europa postanowiła już działać. Jedną z inicjatyw są Fabryki AI, które pojawią się w krajach UE. Naprawdę cieszy fakt, że zostaną one uruchomione również w Polsce. W końcu to właśnie te fabryki mogą być ważnym krokiem w kierunku budowania technologicznej suwerenności i rozwoju sztucznej inteligencji.

Komisja Europejska ogłosiła listę nowych lokalizacji. Wynika z niej, że Fabryka AI powstanie w Polsce, a dokładniej w Poznaniu. Co więcej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało około 50 mln euro (około 200 mln złotych) dofinansowania z unijnego programu, mającego na celu wsparcie tego typu centrów sztucznej inteligencji. Środki te powiększą pulę 340 mln złotych zapewnionych przez Polski Rząd.

Fabryka AI w Poznaniu będzie jedną z wielu. Na wspomnianej liście nowych lokalizacji mamy również fabryki, które powstaną w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii. Całość ma być wsparta łączną kwotą 485 mln euro. Fabryki będą oferować uprzywilejowany dostęp dla startupów AI oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Mają również pomagać naukowcom w tworzeniu modeli AI i innych rozwiązań, które pozwolą na konkurowanie z technologią z USA i Chin.

(źródło: KE)

Polska ma ambitne plany związane z AI

Warto dodać, że Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH z Krakowa, korzystając z doświadczeń Poznania oraz wsparcia specjalistów Instytutu IDEAS, przystąpi do konkursu na początku maja 2025 roku, aby ubiegać się o kolejne środki na rozwój infrastruktury AI w Polsce. Na temat powstania fabryki sztucznej inteligencji w Krakowie mogliśmy usłyszeć już wcześniej.

Skoro jesteśmy przy temacie AI, a także Polski, wypada przypomnieć ogłoszenie PLLuM. W tym przypadku mamy do czynienia z modelami językowymi AI, które stworzono w Polsce. Ich zastosowanie ma być szerokie.