Mercedes EQS test
(fot. GRI CARS)

Na nowych ładowarkach Polenergia elektryka naładujesz w moment

Polenergia poinformowała, że zbuduje 39 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Warto zaznaczyć, że wśród nich znajdą się naprawdę szybkie ładowarki. Co więcej, do końca wakacji można korzystać z całkiem atrakcyjnej promocji.

Nowe, bardzo szybkie ładowarki Polenergia

W ostatnim czasie często możemy usłyszeć o planach różnych firm związanych z rozbudową infrastruktury ładowarek dla aut elektrycznych. Oczywiście to bardzo dobre informacje, bowiem podróżowanie BEV-em po Polsce staje się coraz wygodniejsze i łatwiejsze. Niedawno dowiedzieliśmy się, że punkty ładowania pojawią się pod sklepami Carrefoura, a sieć ładowarek zamierza rozbudować również Volvo.

Natomiast dla tych, którzy często podróżują autostradą A2, interesujące powinny być nowe plany firmy Polenergia. Otóż zakładają one wybudowanie 39 nowych stacji ładowania, a większa część z nich powstanie przy autostradzie A2. Wypada dodać, że już teraz przy tej autostradzie jest całkiem sporo ładowarek, zarówno tych należących do GreenWaya, jak i Ionity oferujących moc do 350 kW.

Polenergia zamierza przy A2 postawić aż 28 nowych ładowarek, które znajdą się na 8 MOP-ach. Mają to być ładowarki oferujące moc od 150 do 300 kW, czyli całkiem sporo. Ponadto w planach są ładowarki z kablami chłodzonymi cieczą, które pozwolą osiągnąć natężenie do 500/600 amperów i maksymalną moc na poziomie 400 kW. Strategiczne lokalizacje przy autostradzie zostaną wyposażone w nawet pięć ładowarek, których łączna moc sięgnie 1 MW. Oznacza to możliwość obsługi nie tylko aut osobowych, ale także samochodów ciężarowych eHDV.

Polenergia nowe ładowarki w Polsce
(źródło: Polenergia)

Serwis elektrowoz.pl, powołując się na słowa Tomasza Jędrusika, menedżera marki Polenergia eMobility, informuje, że ładowarki przy A2 pojawią się w następujących lokalizacjach: MOP Chociszewo, MOP Rogoziniec, MOP Dopiewiec, MOP Konarzewo, MOP Targowa Górka, MOP Chwałszyce, MOP Skarboszewo i MOP Lądek.

Warto zauważyć, że nowe ładowarki powstaną również w Malborku. Będzie to tylko 22 kW, ale chyba więcej nie potrzeba, gdy na kilka godzin wybierzemy się na zwiedzanie Muzeum Zamkowego. W planach są również ładowarki w Kaliszu i Warszawie.

Niższe ceny i specjalna promocja

Polenergia w opublikowanym komunikacie wskazuje, że od 1 czerwca użytkownicy odczują obniżone ceny w ramach standardowych usług ładowania. Osoby, które są zarejestrowane w aplikacji, zapłacą za ładowanie na stacjach AC 1,60 złotych/kWh zamiast 1,97 złotych/kWh oraz na stacjach DC o mocy od 60 kW do 400 kW 2,19 złotych/kWh zamiast 2,45 i 2,69 złotych/kWh.

Natomiast użytkownicy niezarejestrowani oraz osoby, które wybiorą płatność przy pomocy terminala płatniczego zapłacą odpowiednio: 2,26 zł/kWh na stacjach AC oraz 3,10 zł/kWh na stacjach DC. Do każdej transakcji, tak jak dotychczas, zostanie doliczona opłata za rozpoczęcie sesji ładowania – 1 złoty.

Ponadto Polenergia przedłuża promocję Godziny i weekendy z OZE do końca sierpnia 2024 roku. Niewykluczone, że po wakacjach promocja też zostanie przedłużona. W jej ramach, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-15:00, ceny wynoszą: 1,39 złotych/kWh na stacji DC oraz 1,60 złotych/kWh na stacji AC. Z kolei w weekendy obie oferty będą identyczne – zarówno na DC, jak i na AC, zapłacimy tylko 1,39 złotych/kWh.