Oppo VOOC Flash Charge
Oppo VOOC Flash Charge (fot. Oppo)

Być jak Apple, Samsung lub Huawei – Oppo pracuje nad własnym procesorem mobilnym

W ostatnich latach wielu producentów smartfonów zdecydowało się na zaprojektowanie własnego procesora mobilnego. W wielu wypadkach są to konstrukcje naprawdę udane, swobodnie konkurujące z najlepszymi chipsetami liderów branży – Qualcomma i MediaTeka. Oppo chce dołączyć do tej zacnej ekipy.

Kogo mamy na liście producentów własnych procesorów dla smartfonów? Jest na przykład Xiaomi z Surge S1 (prace nad Surge S2 się przedłużają). Całą gamą chipów Exynos może pochwalić się Samsung, krzątający się ostatnio przy Exynosie 990, który trafi do flagowego Galaxy S11. Co ciekawe, niedawno Koreańczycy zrezygnowali z autorskich rdzeni w swoich projektach układów, więc ten powyższy będzie ostatnim tego typu. Nie sposób też nie wyliczyć chipów HiSilicon Kirin od Huawei czy sławnych SoC Apple, których ostatnim przedstawicielem jest A13 Bionic.

I tu na scenę wychodzi Oppo.

Oppo M1 – własny procesor marki

Według raportu Guangdong, Oppo złożyło wniosek o uznanie znaku towarowego „Oppo M1” jako własności firmy do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Dokumentacja ujawnia, że będzie to mobilny procesor – na razie o nieznanych nam parametrach. Nazwa, zgodnie z kategoriami, do których została przydzielona, ma być powiązana z układami scalonymi, smartfonami i ekranami. Co prawda nie ma żadnych informacji o tym, co miałoby oznaczać tajemnicze „M”, ale niektórzy sugerują, że to pierwsza litera od słowa „mobile” lub „multi-processor”. 

Co ciekawe, by zaprojektowanie własnego procesora było możliwe, Oppo zatrudniło jakiś czas temu byłych inżynierów z MediaTeka i Spreadtruma. Ich doświadczenie zapewne było przydatne podczas prac nad nowym układem. Ciekawe, czy firma będzie używać M1 tylko w swoich urządzeniach, czy też umożliwi korzystanie z niego innym markom. Jeśli tak, to pierwszą z nich na pewno będzie Realme.

Jeśli Oppo miałoby w najbliższym czasie ogłosić produkcję własnego procesora, chyba najlepszą okazją do tego będą targi Mobile World Congress 2020. Do tego czasu pewnie pojawi się jeszcze kilka informacji o tym przedsięwzięciu.

Oppo A5 2020 – mister średniej półki (recenzja)

źródło: LetsGoDigital przez fonearena