Kirin 1000 będzie kolejnym przełomem w historii procesorów Huawei

W ubiegłym miesiącu Huawei zaprezentował dwa nowe, topowe układy, Kirin 990 i Kirin 990 5G, które w pierwszej kolejności trafiły do smartfonów Mate 30, Mate 30 Pro i Mate 30 RS. I chociaż przez najbliższy rok to one będą królować w high-endach marki (i Honora też), to właśnie pojawiły się pierwsze informacje na temat przyszłorocznego procesora z najwyższej półki, Kirina 1000. Zapowiada się on na kolejny przełom w historii chipsetów Huawei.

Kto by się spodziewał, że Huawei będzie także jednym z największych i najbardziej liczących się producentów procesorów do urządzeń mobilnych. Tymczasem tak właśnie jest, bowiem producent sprzedaje setki milionów smartfonów, z których coraz większa część bazuje na układach HiSilicon Kirin. Według nieoficjalnych informacji, w drugiej połowie 2019 roku już 60% sprzedanych urządzeń ma być wyposażona w SoC własnej produkcji.

Reklama

Co więcej, w ubiegłym miesiącu Richard Yu, CEO działu urządzeń konsumenckich przyznał, że procesory HiSilicon Kirin mogą trafić również do urządzeń innych marek. Huawei rozważa bowiem sprzedawanie ich innym producentom, aczkolwiek ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Procesor HiSilicon Kirin 1000

Najnowszymi układami z najwyższej półki są Kirin 990 i Kirin 990 5G. Wbrew pozorom, różnica nie ogranicza się wyłącznie do tego, że jeden z ww. ma zintegrowany modem 5G. Wersja podstawowa produkowana jest w mniej zaawansowanym procesie technologicznym (7 nm vs 7 nm+ EUV), ma dwurdzeniowe NPU (vs trzyrdzeniowe) i nieco niższe taktowanie wszystkich trzech klastrów rdzeni.

specyfikacja procesorów HiSilicon Kirin 990 i Kirin 990 5G
Specyfikacja procesorów HiSilicon Kirin 990 i Kirin 990 5G (fot. @HuaweiMobile)

I chociaż przez najbliższy rok to właśnie Kirin 990 i Kirin 990 5G będą królować w high-endach Huawei i Honora, to już pojawiły się pierwsze doniesienia na temat przyszłorocznego procesora z najwyższej półki, a mianowicie Kirina 1000.

Jak informuje serwis Huawei Central, branżowe źródła doniosły mu, że Huawei rozpoczął już testową produkcję nowego układu. Co jest tu najbardziej istotne, wykorzystywany jest w niej 5-nm proces litograficzny, który będzie kolejnym przełomem w historii procesorów HiSilicon Kirin. Wiele osób zainteresuje zapewne także fakt, że mocniejsza część Kirina 1000 bazować ma na rdzeniach ARM Cortex-A77. Po premierze Kirina 990 i Kirina 990 5G pojawiło się bowiem wiele głosów niezadowolenia, że Huawei pozostał przy rdzeniach ARM Cortex-A76, jak w Kirinie 980.

Kirin 1000 zadebiutuje dopiero w przyszłym, 2020 roku, być może przy okazji targów IFA 2020, a pierwszymi smartfonami z nim na pokładzie będą flagowce z serii Mate 40.

Źródło: Huawei Central