(fot. Tabletowo.pl)

iOS 13 i watchOS 6 już dostępne! Oto wszystko, co należy wiedzieć

Apple właśnie udostępniło wyczekiwane aktualizacje systemów operacyjnych dla wspieranych iPhone’ów i Apple Watchy. Użytkownicy mogą już pobrać iOS 13 i watchOS 6.

Reklama

iOS 13 – bez rewolucji, ale z zestawem dobrych zmian

Pod względem filozofii obsługi, podejścia do pulpitów czy widżetów, całość pozostała w starej formie. Apple obecnie nie zamierza wprowadzać rewolucji – firma ma już gotowy, dojrzały produkt, który będzie tylko ulepszany w kolejnych aktualizacjach. Nic więc dziwnego, że największą wizualną zmianą jest wprowadzenie systemowego Dark Mode.

Reklama

iOS 13, podobnie jak jego poprzednik, to także odczuwalna optymalizacja, zarówno na najnowszych iPhone’ach, jak i starszych modelach. Apple chwali się, że aplikacje uruchamiane są nawet dwa razy szybciej. Ponadto, odblokowanie z użyciem Face ID jest o 30% szybsze.

Dark Mode można włączyć na stałe lub według ustalonego przez nas harmonogramu

Aktualizacja wprowadza również odświeżone wersje wybranych systemowych aplikacji. Zauważalnie przebudowana została aplikacja Zdjęcia, wbudowany edytor zdjęć otrzymał nowe narzędzia i ulepszenia w interfejsie, a edytor wideo pozwala teraz na stosowanie efektów, obracanie i przycinanie filmów.

iOS 13 to także zupełnie nowa aplikacja Przypomnienia, ulepszone Notatki, narzędzia do formatowania tekstu w apce Poczta, odświeżony ekran główny w aplikacji Zdrowie oraz udoskonalona strona główna w Safari. Warto jeszcze wspomnieć o nowej metodzie logowania Sign in with Apple i możliwości podłączenia pada od PS4 i Xbox One. Nie zabrakło też mniejszych usprawnień.

iOS 13 – jakie iPhone’y otrzymały aktualizację?

Wszyscy użytkownicy wymienionych modeli powinni już mieć możliwość pobrania iOS 13. Oficjalna lista przedstawia się następująco:

iOS 13 – jak pobrać aktualizację?

Jeśli nie chcesz czekać na komunikat o dostępności aktualizacji, to możesz ręcznie pobrać iOS 13. W tym celu należy:

  1. Wejść do Ustawień i wybrać pozycję Ogólne
  2. Kliknąć na Uaktualnienia
  3. Powinna pojawić się informacja o dostępnej aktualizacji

watchOS 6 – smartwatch staje się coraz bardziej samodzielny

Z każdą większą aktualizacją Apple Watch potrafi więcej bez konieczności ciągłego połączenia z iPhonem. Apple dąży do usamodzielnienia swojego smartwatcha, ale raczej firma nie jest zbyt chętna, aby całkowicie zerwać z wymogiem posiadania smartfona z iOS.

watchOS 6 to kolejny krok w kierunku większej samodzielności. Aktualizacja wprowadza dostęp do sklepu App Store bezpośrednio z poziomu smartwatcha. Dodana została aplikacja Kalkulator, Dyktafon, a także odświeżona apka Przypomnienia.

watchOS 6
watchOS 6 (fot. Apple)

Oczywiście nie zabrakło też nowości w funkcjach zdrowotnych. Wśród tych ciekawszych należy wymienić trendy aktywności w aplikacji Aktywność, możliwość śledzenia cyklu menstruacyjnego, a także zupełnie nową apkę Hałas, która informuje o natężeniu hałasu szkodliwym dla słuchu.

watchOS 6 – jakie smartwatche Apple otrzymały aktualizację?

Aktualizacja wymaga posiadania iOS 13, a więc dostępna jest dla użytkowników iPhone’a 6s i nowszych modeli. Lista wspieranych Apple Watchy przedstawia się następująco:

Mimo iż watchOS 6 jest już dostępny, to właściciele starszych smartwatchy będą niestety musieli poczekać dłużej. Jak podaje Apple, aktualizacja pojawi się na Apple Watchu series 1 i series 2 trochę później, ale jeszcze jesienią tego roku.

watchOS 6 – jak pobrać aktualizację?

W celu pobrania i zainstalowania watchOS 6 należy:

  1. Uruchomić aplikację Watch na iPhonie
  2. Wybrać pozycję Ogólne
  3. Kliknąć na Uaktualnienia
  4. Powinna pojawić się informacja o dostępnej aktualizacji

źródło: Apple, własne