Odtwarzacze DVD to relikt przeszłości? Może lepiej kupić odtwarzacz Blu-ray lub konsolę?

Płyty DVD, a wcześniej kasety VHS, były przed laty głównym źródłem nowości filmowych w domowym zaciszu. Teraz rządzi streaming. Płyty DVD potaniały, podobnie sytuacja ma się również z Blu-ray. Czy zatem warto zainteresować się odtwarzaczem DVD? Dla kogo taki sprzęt może mieć sens w 2021 roku? I jaki model kupić?

Płyty DVD – relikt przeszłości, a może źródło tanich filmów?

Odtwarzacze DVD pojawiły się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku i zastąpiły analogowe, duże kasety VHS. Był to krok milowy w dystrybucji filmów i sposobie ich oglądania. Po obejrzeniu kasety wideo, trzeba było przewinąć ją do początku – dostęp do konkretnego fragmentu oznaczał fizyczne przewijanie taśmy w odtwarzaczu. Każdy seans pogarszał też jakość. Kasety VHS królowały jednak w latach 80-tych i 90-tych zarówno te legalne, te z wypożyczalni, jak i te przegrywane wielokrotnie.

Później nastała era płyt DVD, gdzie też obok normalnych płyt, były różnego rodzaju Divixy czy gorszej jakości filmy na płytach CD w formacie VCD. W 2006 roku pojawiły się płyty Blu-ray, oferujące rozdzielczość Full HD i świetnej jakości dźwięk, a w 2016 roku zadebiutował format UHD Blu-ray, oferujący najwyższą dostępną jakość obrazu 4K z szeroką paletą kolorów i HDR.

Pod względem jakościowym, patrząc z perspektywy współczesnych źródeł sygnału i telewizorów, płyty DVD znacząco odstają. Jakość ta jest zwykle gorsza od tego, co oferują serwisy streamingowe. Wciąż jednak wydawane są filmy na płytach DVD i nowości można mieć na własność za 29-39 złotych, natomiast starsze filmy można kupić za mniej niż 10 złotych. Używane płyty potrafią być jeszcze tańsze (nie licząc trudno dostępnych perełek). 

Partnerem materiału jest Media Expert

Gra o tron blu-ray

Jeśli kochasz filmy i chcesz je na własność – pomyśl o UHD Blu-ray

Znacznie lepiej wypada jakość filmów na płytach Blu-ray i UHD Blu-ray. Filmy na płytach Blu-ray przebijają jakość treści HD w streamingu i dla mniej wprawionego oka będzie trudno je odróżnić od wielu treści 4K, zwłaszcza na telewizorach, na których efekty HDR czy szeroka paleta kolorów nie są w pełni dostępne.

Jakość płyt UHD Blu-ray jest natomiast niedościgniona. Obecnie nie ma innego lepszego źródła filmów niż UHD Blu-ray. Obraz jest znacznie lepszy od tego, co oferuje Netflix czy HBO GO. Jednocześnie jednak nie będąc „ortodoksyjnym” maniakiem filmów w najwyższej jakości obrazu treści – filmy z Apple TV+ czy iTunes Movie są w pełni satysfakcjonujące jakościowo, a to, co oferuje Netflix, Disney+, Amazon Prime Video też jest na przyzwoitym poziomie.

Znakomity na płytach UHD Blu-ray jest też dźwięk. Aby jednak cieszyć się tym, co oferuje taki odtwarzacz i filmy, potrzebujemy naprawdę dobrego, dużego telewizora lub znakomity projektor. Do tego przydałby się też niezły system kina domowego albo topowy soundbar. Należy też dodać, że filmy na UHD Blu-ray w dniu premiery kosztują 129-149 złotych.

To płyty UHD Blu-ray są vinylami w świecie filmów. Czymś, co warto jeszcze kolekcjonować i co oferuje wysoką jakość. Jednak rynek odtwarzaczy jest coraz węższy, coraz więcej wytwórni rezygnuje z wydawania starszych filmów w nowej jakości, a rok 2020 jeszcze bardziej zachwiał rynkiem fizycznych nośników w momencie, gdy sklepy były zamknięte. 

Kochając filmy i chcąc cieszyć się najwyższą jakością, warto wybrać płyty UHD Blu-ray dopełniane przez wydania Blu-Ray i DVD. Wszak najnowszy format wciąż jest wstecznie kompatybilny. Oznacza to jednak duże koszty – kompletna kolekcja serialu Gry o Tron na płytach UHD Blu-ray to ponad 1500 złotych. Przy obecnej cenie to 5 lat opłacania HBO GO, gdzie oprócz tego serialu jest mnóstwo innych. Jakość dźwięku i obrazu jest jednak nieporównywalna.

PlayStation 5 jako odtwarzacz Blu-ray? Czy konsole są dobrymi odtwarzaczami DVD, Blu-ray i UHD Blu-ray?

Istnieje sposób na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Warto pamiętać o tym, że konsola PS3 i PS4 oferuje odtwarzanie filmów na DVD i Blu-ray. Konsole Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series X oraz PlayStation 5 oferują wsparcie dla płyt DVD, Blu-ray oraz UHD Blu-ray. Tym samym kupując konsole nowej generacji otrzymujemy też odtwarzacz filmów na płytach – o ile oczywiście wybierzemy wersję z napędem. 

Konsole nowej generacji w początkowej fazie wykazywały pewne błędy przy odtwarzaniu, na Xbox Series X czerń była źle wyświetlana. Na szczęście kolejne aktualizacje poradziły sobie z tym problemem. Konsole oferują pełną funkcjonalność odtwarzaczy, choć warto pamiętać, że wygoda obsługi bez dedykowanego pilota może być niewygodna (choćby samo uruchomienie filmu wymaga „przeklikania się” przez interfejs konsoli).

Dla osób grających w gry jest to dobre rozwiązanie, ale wciąż należy traktować je jako dodatek. Kupno konsoli z myślą głównie o odtwarzaczu jest błędem. Odtwarzacze działają szybciej, są wygodniejsze w obsłudze i – w przypadku obecnych cen konsol nowej generacji – po prostu tańsze. 

Odtwarzacze DVD, Blu-ray, UDH Blu-ray – co kupić?

W poniższym zestawieniu prezentuję jeden odtwarzacz DVD, dwa UHD Blu-ray oraz dwie konsole do gier nowej generacji. Na liście nie ma większej liczby odtwarzaczy samych płyt DVD z racji niewielkiej racjonalności takiego zakupu -ograniczamy się wtedy jedynie do bardzo archaicznego formatu.

Jeśli chcemy rzeczywiście odtwarzać filmy na płytach, to warto zapłacić więcej za odtwarzacz, ale taki, który wspiera wszystkie formaty obecne na rynku. Ten sprzęt zapewne z nami zostanie już na zawsze, a płyty Blu-ray już dziś są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, natomiast na płyty UHD Blu-ray zdarzają się świetne promocje zwłaszcza za granicą. W dobie powszechnych telewizorów 4K ma to największy sens. Konsole są natomiast alternatywą dla odtwarzaczy, a – aby nie faworyzować jednej czy drugiej – w zestawieniu podane są obie.  

Sony DVP-SR760H

Odtwarzacze DVD można mieć już za mniej niż 100 złotych. Trudno jednak takie produkty polecić, gdy zależy nam na pewnym działaniu i pewności, że sprzęt posłuży przez dłuższy czas. Sony DVP-SR760H to zgrabny odtwarzacz, oferujący płynne odtwarzanie filmów DVD z bezproblemowym połączeniem HDMI z współczesnymi telewizorami.

Panasonic DP-UB150

Właściwie aktualnie najtańszy odtwarzacz UHD Blu-ray na rynku. Jednocześnie dobrze wykonany i solidny. Jego jedynym mankamentem jest brak wsparcia dla Dolby Vision – jeśli zatem wasz telewizor wspiera Dolby Vision, lepiej zainteresować się innym odtwarzaczem.

Jeśli jednak zależy wam na korzystnym stosunku ceny do jakości, to UB150 jest aktualnie najbardziej rozsądnym wyborem na tym kurczącym się rynku.

Sony UBP-X700B

Kompletny odtwarzacz UHD Blu-ray, oferujący wsparcie dla wszystkich wiodących formatów płytowych, a także wielu plików multimedialnych na dyskach sieciowych. Dodatkowo ma też dostęp do aplikacji Smart TV. Dzięki dwóm portom HDMI możliwe jest wyprowadzenie niezależnie dźwięku do amplitunera kina domowego i telewizora.  

Microsoft Xbox Series X i PlayStation 5

Najnowsze konsole do gier to dobry wybór przede wszystkim dla graczy. Odtwarzanie filmów to jednak jedynie dodatek, ale z zadaniem tym radzą sobie dobrze. Jeśli jesteście w ich posiadaniu, warto nabyć chociaż jeden z filmów na płycie 4K UHD Blu-ray, aby zobaczyć pełnię możliwości współczesnych telewizorów i najwyższą filmową jakość. Na razie obie konsole nie są jednak łatwo dostępne.

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat opisanych wyżej urządzeń:

ModelSony DVP-SR760H Panasonic DP-UB150 Sony UBP-X700B Microsoft Xbox Series X PlayStation 5 
Wspierane formaty płytDVDDVD, Blu-ray, UHD Blu-rayDVD, Blu-ray, UHD Blu-rayDVD, Blu-ray, UHD Blu-rayDVD, Blu-ray, UHD Blu-ray
Dodatkowe funkcje  Aplikacja Netflix, YouTube, odtwarzacz sieciowyKonsola do gier, aplikacje vodKonsola do gier, aplikacje vod
Cena199 złotych649 złotych958 złotych2249 złotych2299 złotych
Oferta Media Expertlink  linklink