Soundbary z Dolby Atmos na każdą kieszeń. Które modele warto kupić?

Dolby Atmos to jedna z czołowych technologii dźwięku obiektowego. Dźwięk nowej generacji zapewnia nam fenomenalne efekty w filmach, serialach i grach. Helikoptery w rozgrywce przelatują nam nad głowami, a deszcz w filmie kapie z sufitu. Aby to usłyszeć potrzebujemy jednak odpowiedniego sprzętu. Czy soundbary sobie z tym radzą? Jaki soundbar z Dolby Atmos wybrać? Sprawdź nasze rekomendacje.

Czym jest Dolby Atmos?

Możemy wyróżnić dźwięk mono (z pojedynczego głośnika), dźwięk stereo (z dwóch głośników lewego i prawego) oraz dźwięk przestrzenny (oparty na kilku głośnikach rozmieszczonych w przestrzeni). W ostatnich latach pojawił się jednak dźwięk, który nie opiera się na konkretnych kanałach, a dźwięk obiektowy, nazywany też 3D. Dotychczas to twórcy filmowi na etapie postprodukcji ustalali, jakie dźwięki popłyną z konkretnego kanału (w systemach audio 2.0, 5.1 czy 7.1), natomiast w technologiach Dolby Atmos i konkurencyjnej DTS:X dźwięk skupia się na obiektach.

Na etapie produkcji dźwięku twórcy mogą umieścić nawet 128 różnych ścieżek dźwiękowych i ulokować je w przestrzeni. Następnie obiekty te przemieszczają się po niej. Procesor w urządzeniach odpowiednio przetwarza te dane dostosowując je do posiadanych głośników.

Dolby Atmos w konfiguracji kinowej to aż 64 głośników, w domowej natomiast idealnym rozwiązaniem byłby system 7.1.4 – czyli głośnik centralny, dwa głośniki przednie, dwa głośniki środkowe (umieszczone po bokach od widzów), dwa głośniki tylne, 4 głośniki sufitowe umieszczone z przodu i z tyłu oraz jeden głośnik niskotonowy zwany subwooferem.

Na taki lub jeszcze bardziej rozbudowany zestaw mogą sobie pozwolić nieliczni. Po pierwsze ze względu na dużą ilość sprzętu, który zajmuje miejsce. Po drugie ze względu na koszty liczone w minimum kilkunastu tysiącach złotych. Na szczęście są soundbary, które są kompaktowe. A dzięki temu, że dźwięk jest odpowiednio przetwarzany, efekty nawet jedynie na przednich głośnikach są w stanie zaskoczyć.

Gdzie szukać treści z Dolby Atmos?

Aby cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos potrzebujemy odpowiedniego sprzętu oraz treści. Dolby Atmos dostępny jest w dwóch wersjach – z wysokim bitrate w ramach warstwy w standardzie Dolby TrueHD oraz z niskim bitrate nieprzekraczającym 1,5 Mbps w ramach DolbyDigital+.

Ten pierwszy, czyli najlepszy jakościowo, znajdziemy jedynie na płytach Blu-ray i UHD Blu-ray, oczywiście w wybranych tytułach. Ten drugi jest szerzej dostępny w serwisach streamingowych AppleTV+ (oraz filmach w iTunes Movies), Amazon Video Prime, Netflix czy niedostępnym jeszcze u nas Disney+.

Dolby Atmos dostępny jest też w wybranych tytułach na konsolę Xbox One, a wkrótce także Xbox Series S | X.  W wersji kinowej znajdziemy go w wybranych salach kinowych i na wybranych seansach. Dolby Atmos dostępny jest zazwyczaj jedynie na oryginalnej ścieżce dźwiękowej, praktycznie nie ma wydań z polskim dubbingiem i Dolby Atmos (choć część filmów z dubbingiem w kinie jest obecna właśnie w Dolby Atmos).

Soundbary z Dolby Atmos na każdą kieszeń

Czas przyjrzeć się samym sprzętom. Soundbary wspierające Dolby Atmos dostępne są już za nieco ponad 1000 złotych. Ja wybrałem kilka produktów z różnych półek cenowych i o różnych możliwościach, tak, aby mieć całościowy pogląd na rynek soundbarów z technologią dźwięku obiektowego. 

Sharp HT-SBW460

To jeden z podstawowych modeli. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to produkt, w którym szukano oszczędności na detalach jak pilot czy wykończenie. Choć jest to sprzęt solidnie wyglądający, to nie urzeka w jakiś sposób designem. Istotne jest jednak to jak gra.

HT-SBW460 przy typowych ścieżkach dźwiękowych, muzyce, kanałach telewizyjnych zachowuje się przyzwoicie, ale raczej przeciętnie. Jednak w momencie, gdy zostanie poczęstowany sygnałem Dolby Atmos, zaczyna być ciekawie.

Efekty głośników odbijających dźwięk od sufitu są słyszalne i atrakcyjne. Całe filmowe sceny rzeczywiście brzmią przestrzennie, podobnie sytuacja wygląda w grach. Jest to taki efekt, jaki powinien być, biorąc pod uwagę ograniczenia urządzenia (to tylko system 3.1.2 w końcu).

Poza łącznością Bluetooth nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych funkcji, jak Spotify Connect czy AirPlay 2.

Sharp HT-SBW460 w Media Expert

Samsung HW-Q70T

Najbardziej kompleksowy soundbar na rynku w cenie do 2000 złotych. Wspiera nie tylko Dolby Atmos, ale też DTS:X. W dodatku można uzyskać system 5.1.2, dzięki dokupieniu tylnych głośników. Same efekty dźwiękowe są przyzwoite także przy codziennym oglądaniu treści z różnorodnymi formatami dźwiękowymi.

Soundbar Samsunga będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy tegorocznych telewizorów QLED tego producenta wspierających Q-Symphony. Dzięki temu rozwiązaniu można połączyć głośnik telewizora z głośnikami soundbara i uzyskać jeszcze ciekawsze wrażenia dźwiękowe.

Ciekawą opcją jest też adaptacyjny dźwięk dostosowujący się do pomieszczenia. Stopień zaawansowania tego sprzętu w stosunku do ceny sprawia, że jest naprawdę wart zainteresowania nie tylko dla nabywców nowych telewizorów koreańskiej firmy.

Samsung HW-Q70T w Media Expert

Sonos ARC

W przeszłości Sonos średnio radził sobie z dźwiękiem filmowym/telewizyjnym. Produkty, takie jak playbar czy playbase, były zacofane. Rozwiązania te nie były adekwatne do tego, co oferuje Sonos w ramach multiroom. Zmieniło się to w przypadku ARC. Widać, że pracował nad tym głośnikiem sztab ludzi.

Efekty dźwiękowe są świetne, design również, współpraca z system multiroom Sonos także. Problem w tym, że nie ma tu subwoofera w zestawie, a ten opcjonalny kosztuje krocie. Choć Sonos ARC ma słyszalny bas, to chciałoby się więcej. Możemy do niego podłączyć tylne głośniki – na przykład Sonos One – to wszystko generuje duże dodatkowe koszty, aby uzyskać pełnię efektów.

To sprzęt dla tych, którzy lubią i mają już rozwiązania Sonosa. Zależy im na wysokiej jakości dźwięku, ale liczą się z tym, że sam ARC będzie ograniczony, a pełne efekty uzyskamy dokupując resztę urządzeń. Niestety też ARC nie wspiera innych formatów.

JBL BAR 9.1

Rozwiązanie JBL BAR 9.1 (właściwie 5.1.4) to jeden z najciekawszych na rynku, najbardziej nietuzinkowy. To świetny kompromis dla tych, którzy chcą cieszyć się kompletnym kinem domowym, a jednak z różnych względów nie mogą tego zrobić (np. nie mogą mieć tylnych głośników bezprzewodowych zasilanych sieciowo).

W JBL Bar 9.1 od głównej belki grającej można odłączyć boki – te na akumulatorze wykorzystywane są jako tylne głośniki (także tylne głośniki do Dolby Atmos).

W efekcie mamy do czynienia rzeczywiście z pełnowartościowym dźwiękiem przestrzennym. Jest to świetne, ale oczywiście trzeba pamiętać o przygotowaniach przed seansem, a nie zawsze nam się chce.

JBL BAR 9.1 wspiera AirPlay, Chromecast Audio. Oprócz Dolby Atmos jest tu wsparcie dla DTS:X I pozostałych formatów audio. Jakość dźwięku plus sam koncept sprawiają, że sprzęt jest wart polecenia i to raczej tym już bardziej wymagającym użytkownikom.

JBL BAR 9.1 w Media Expert

Samsung HW-Q950T

HW-Q950T właściwie nie powinien łapać się w kategorię soundbarów. Z drugiej strony jest to na tyle dobry i istotny sprzęt, że warto go tu jednak zakwalifikować. Wszystko przez to, że w pudełku znajdują się również tylne głośniki. A to oznacza, że mamy do czynienia z kompletnym system 5.1.4 w kompaktowych rozmiarach.

Choć sama belka grająca jest duża, to jest też atrakcyjna wizualnie. Jest też tak skonstruowana, aby dodatkowo odbijać dźwięk od bocznych ścian, dlatego system najlepiej wypada w zamkniętym pomieszczeniu.

Są tu też technologie wspomniane przy Q70T, czyli Q-Symphony czy dźwięk adaptacyjny. To soundbar do wszystkiego, co filmowe, telewizyjne oraz oczywiście do gier. W przypadku muzyki dopiero po sprzężeniu z telewizorem efekty mnie satysfakcjonowały. Jest to jednak absolutny top w świecie soundbarów.

Samsung HW-Q950T w Media Expert

Poniżej znajdziecie zestawienie prezentowanych modeli

ModelSharp HT-SBW460 Samsung HW-Q70T Sonos ARC JBL Bar 9.1 Samsung HW-Q950T 
Moc440 W330 WBrak danych820 W546 W
Dodatkowe informacje Możliwość dokupienia tylnych głośnikówBrak subwoofera, kompatybilność z multiroom SonosOdpinane głośniki tylneGłośniki tylne w zestawie
Cena1499 złotychod 1999 złotych3899 złotychod 3899 złotychod 4999 złotych
Ofertalinklinklinklinklink