Czy 32-calowe telewizory wciąż mają sens? Które z nich są warte uwagi?

W dobie 55-, 65- czy nawet 75-calowych telewizorów i większych, ekran 32-calowy wydaje się być reliktem przeszłości. Takie telewizory wciąż jednak cieszą się sporym popytem. W dodatku większość kosztuje mniej niż 1000 złotych. Dla kogo jest 32-calowy telewizor? O czym warto wiedzieć kupując 32-calowy telewizor? Wreszcie jaki jest najlepszy 32-calowy telewizor? To wszystko znajdziecie w poniższym tekście.

Dla kogo jest 32-calowy telewizor? Czy takie ekrany mają sens?

Jako główny ekran w domu zdecydowanie odradzam zakup telewizora 32-calowego. Wielkość ekranu ma znaczenie i odbiór nawet zwykłych kanałów telewizyjnych na 40- czy 55-calowym telewizorze będzie zupełnie innym doświadczeniem niż na ekranie 32-calowym. Zwłaszcza przy aktualnych cenach telewizorów, gdzie fajny, 55-calowy telewizor (podstawowy, budżetowy, ale na przykład z Android TV), możemy kupić już w cenie 1500-2000 złotych.

O ekranie 32-calowym warto pomyśleć szukając telewizora na działkę. Tam taki telewizor możemy łatwo przetransportować. Możemy go ulokować gdzieś w kuchni, nawet w zabudowanej szafce. Czasem taki ekran sprawdzi się również w sypialni czy też w naszej domowej siłowni lub innym miejscu, gdzie często przebywamy, a chcemy oglądać filmy na czymś większym niż smartfon i tablet.

Gdy telewizor 32-calowy ze Smart TV kosztuje 700-1100 złotych, to zakup takiego urządzenia często nie jest barierą względem cen innych elektronicznych gadżetów. Na pewno, jeśli szukacie 32-calowego telewizora, macie pomysł na jego zastosowanie i jesteście świadomi jego niewielkich wymiarów.

Partnerem materiału jest Media Expert

Niektórzy nie wyobrażają sobie już korzystania z 32-calowego telewizora (tu przykład Kasi ;))

Dlaczego telewizory 32-calowe nie oferują 4K?

Przeglądając ofertę telewizorów 32-calowych na pewno szybko zauważycie, że – w przeciwieństwie do monitorów komputerowych, a także większych modeli – telewizory w tym rozmiarze nie oferują rozdzielczości 4K, często nawet nie oferują Full HD (1920 x 1080 pikseli). Wynika to głównie z tego, że na tak małym ekranie rzeczywiście musielibyśmy siedzieć jak przy monitorze komputerowym, aby czerpać korzyści z ultrawysokiej rozdzielczości. Brak konieczności tak szczegółowego obrazu idzie też w parze z kosztami produkcji – słabsza matryca jest tańsza, przez co producenci mogą zaoferować korzystne ceny. Obecnie 32-calowy telewizor to wydatek od 590 złotych wzwyż. 

Jednocześnie coraz więcej telewizorów 32-calowych wspiera platformy Smart TV. Do wyboru mamy Android TV, Tizen oraz WebOS. Modeli z innymi systemami raczej nie warto brać pod uwagę, lepiej wtedy nabyć telewizor bez Wi-Fi i jakichkolwiek funkcji Smart TV i wzbogacić go przystawką typu Google Chromecast.

Większość funkcji danych systemów jest dostępna na tych podstawowych, małych telewizorach. Nie zawsze jednak wszystkie aplikacje będą działać równie dobrze jak na większych modelach 4K. Trzeba liczyć się też z gorszymi podzespołami, a tym samym, co oczywiste, wolniejszym działaniem.

Najciekawsze 32-calowe telewizory dostępne w 2021 roku

Rynkowa oferta telewizorów 32-calowych to ponad 140 urządzeń dostępnych w sklepach internetowych i stacjonarnych. Część produktów zalegających na sklepowych półkach to modele sprzed kilku lat. Część natomiast jest produkcji o bardzo wątpliwej jakości.

Do zestawienia trafiło 5 modeli o zróżnicowanych możliwościach, a także cenie. To także swoiste pewniaki. Ich świadomego zakupu nie będziecie żałować.

TCL 32DD420

To najtańszy telewizor, który warto nabyć. Aktualnie można go kupić za mniej niż 600 złotych. Jest na rynku jeszcze kilka innych, tańszych modeli, ale w tych przypadkach trudno zagwarantować bezproblemową obsługę czy jakąkolwiek jakość dźwięku czy obrazu.

TCL 32DD420 to model wciąż bardzo podstawowy i budżetowy. Nie oferuje jakichkolwiek funkcji Smart TV. Jednocześnie jego obsługa jest przystępna, a obraz akceptowalny – jeśli szukacie czegoś naprawdę taniego do podłączenia urządzenia zewnętrznego po HDMI lub podpięcia cyfrowej telewizji naziemnej, to DD420 będzie rozsądną decyzją.

Xiaomi Mi LED TV 4A 32

Tani, dobry, sprytny – tak można powiedzieć o telewizorze Xiaomi Mi LED TV 4A 32. To telewizor popularnego chińskiego producenta, wyposażony w system Android TV 9.0. Przyzwoity obraz w swojej klasie, choć oczywiście bez fajerwerków, z kolorami blednącymi pod kątem, niską płynnością ruchu, etc.

Za to system Smart TV działa sprawnie, można swobodnie korzystać też z tunerów DVB-C, DVB-T2 czy DVB-S2. Jest nawet wbudowany czytnik dla modułów CI, czyli nie musimy korzystać z dekodera od kablówki/telewizji satelitarnej. W cenie do 800 złotych trudno o lepszy wybór.

Xiaomi Mi LED TV 4A 32 w Media Expert

Toshiba 32LA3B63

Telewizor Toshiba jest bezpośrednim konkurentem dla Xiaomi Mi LED TV 4A. Przy czym względem Xiaomi oferuje pełną rozdzielczość Full HD zamiast HD Ready, a za to warto dopłacić.

Obraz jest ostrzejszy, ciekawszy. Za telewizorem przemawia też dość estetyczny wygląd. Nie jest to jednak demon prędkości, ani też wybitnie dobrze udźwiękowiony sprzęt. Telewizorom tej klasy się to jednak wybacza. 

Samsung UE32T5372

Ekran Samsunga odstaje ceną od pozostałych modeli. Trzeba wydać na niego już 1200 złotych. Jednocześnie oferuje wyraźnie lepszą jakość obrazu, choć wciąż mówimy o podstawowych parametrach.

System Tizen jest intuicyjny i działa szybko. Atutem dla użytkowników sprzętu Apple jest wsparcie dla AirPlay 2 czy aplikacja Apple TV. Przyzwoity jest też dźwięk z tego telewizora.  

To raczej opcja dla tych, gdzie cena nie jest wyznacznikiem, a funkcje i obraz mają większe znaczenie mimo wyraźnie wyższej ceny.

Samsung UE32T5372 w Media Expert

Samsung The Frame 2020 QE32LS03TA

Kolejna propozycja od Samsunga, to już model z zupełnie innej beczki. Telewizor ten ma przede wszystkim wyglądać i to w każdej chwili. Ma być stosunkowo niewielkim obrazkiem, opartym o ścianę na szafce w sypialni czy w innym pokoju. Gdy z niego nie korzystamy wyświetla obraz.

W przeciwieństwie do innych modeli z rodziny The Frame nie oferuje jednak pojedynczego przewodu. Ma pełną funkcjonalność Smart TV Tizen i niezły obraz.

Design to jednak jego główny atut, za który płacimy niejako dodatkowo. 

ModelTCL 32DD420 Xiaomi Mi LED TV 4A 32″Toshiba 32LA3B63Samsung UE32T5372 Samsung The Frame 2020 QE32LS03TA 
RozdzielczośćHD ReadyHD ReadyFull HDFull HDFull HD
Smart TVbrakAndroid TVAndroid TVTizenTizen
Cena590 złotych799 złotych999 złotych1199 złotych1999 złotych
Oferta Media Expert link link