smutek płacz sad smutny klaun
fot. Pixabay / Pexels

NVIDIA jednak nie przejmie ARM?

W codziennym życiu zakupy są łatwe. Zrobić listę, przygotować pieniądze, wyjść, zapłacić i gotowe. W świecie gigantycznych korporacji nie jest to takie jednak takie proste, o czym właśnie przekonuje się NVIDIA.

NVIDIA jednak nie przejmie ARM?

NVIDIA, największy producent kart graficznych, podobno po cichu przygotowuje się do wycofania się z zakupu firmy ARM od grupy SoftBank po tym, jak próby uzyskania zgody na przejęcie projektanta mikroprocesorów za 40 mld dolarów stanęły w martwym punkcie.

NVIDIA nie spodziewa się, że transakcja dojdzie do skutku, o czym nieoficjalnie poinformowała jedna z osób zaznajomiona ze sprawą wewnątrz firmy. SoftBank przygotowuje się natomiast na alternatywne działanie – planuje udostępnić ofertę publiczną, dzięki której mógłby sprzedać ARM.

Nvidia FTC blokada
Źródło: pexels.com

Przypomnijmy: NVIDIA ogłosiła we wrześniu 2020 roku chęć zakupu ARM. Pomysł nie przypadł do gustu innym firmom technologicznym. Sprzeciw wobec transakcji wyraził chociażby Qualcomm. Pod koniec zeszłego roku swoje trzy grosze dorzuciła Federalna Komisja Handlu, która nie zgodziła się na przejęcie ARM ze względu na obawę, że takie działanie uczyniłoby NVIDIĘ zbyt potężnym graczem na rynku. Chinom również nie spodobał się pomysł „Zielonych” – władze były gotowe zablokować transakcję, nawet jeżeli inne kraje wyraziłyby zgodę na zakup ARM.

Zarówno szefostwo NVIDII, jak i ARM wciąż przedstawia swoje argumenty odpowiednim organom rządowym i żadna decyzja podobno jeszcze nie zapadła – pomimo problemów obie firmy publicznie są zaangażowane w kwestię przejęcia.

Nadal podtrzymujemy pogląd, który przedstawiliśmy w naszych ostatnich dokumentach regulacyjnych: transakcja stanowi okazję do umocnienia ARM oraz pobudzenia konkurencji i innowacji.Bob Sherbin, rzecznik NVIDIA

Dlaczego ARM jest pod tak wielkim nadzorem? Podstawą tak dużej firmy musi być pewnego rodzaju neutralność na rynku. Mikroprocesory powstałe na bazie projektów ARM trafiają wszędzie – od samochodów i smartfonów po elementy wyposażenia fabryk. Jeżeli firma trafiłaby w nieodpowiednie ręce, wiele podmiotów straciłoby nieskrępowany dostęp do technologii ARM.

NVIDIA planowała przejąć ARM w ciągu 18 miesięcy, czyli mniej więcej do marca 2022 roku. Jeżeli NVIDIA faktycznie chce wycofać się z tego zamiaru, wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu kilkunastu najbliższych tygodni.