Samsung chce integrować układ bezpieczeństwa w biometrycznych kartach płatniczych

Samsung zajmuje się nie tylko projektowaniem nowych smartfonów. Wśród licznych zainteresowań marki znajdują się także technologie biometryczne.

Karta płatnicza z wbudowanym chipem bezpieczeństwa

Biometryczne karty płatnicze to żadna nowość. Nawet na polskim rynku można się w taką zaopatrzyć – Bank Pocztowy wydaje je już od końca ubiegłego roku. Ponieważ to jednak wciąż dość nowa dziedzina finansowo-technologiczna, firmy poświęcają czas i środki na rozwój rozwiązań, które pozwolą zachować wysoki poziom bezpieczeństwa danych naszych odcisków palców.

Samsung Electronics opracował nowy układ scalony zabezpieczający odciski palców, o nazwie kodowej S3B512C. Nowe rozwiązanie zyskało certyfikat EMVCo i Common Criteria Evaluation Assurance Level (CC EAL) 6+. Ponadto spełnia wymagania firmy Mastercard dla biometrycznych kart płatniczych (BEPS). Pod jednym względem jest naprawdę wyjątkowy.

Dotychczasowe rozwiązania wymagają współpracy pomiędzy trzema oddzielnymi elementami karty: chipem głównym, procesorem zabezpieczającym dane oraz sensorem, który je odczytuje. Samsung opracował układ scalony, który integruje te trzy funkcje:

  • odczytuje informacje biometryczne za pomocą skanera odcisków palców,
  • przechowuje i uwierzytelnia zaszyfrowane dane,
  • analizuje i przetwarza dane za pomocą procesora bezpieczeństwa.

Producent jest zdania, że S3B512C pomoże producentom kart płatniczych zmniejszyć liczbę wymaganych układów i zoptymalizować procesy bezpieczeństwa dla biometrycznych kart płatniczych. Ponieważ analiza odcisków palców odbywa się lokalnie „na karcie”, zmniejsza to ryzyko obejścia systemów bezpieczeństwa.

Całkiem możliwe, że nowe rozwiązanie znajdzie zastosowanie w kartach z czytnikami linii papilarnych. Ponieważ nie są one jeszcze tak popularne jak klasyczne „plastiki” z chipem, Samsung ma sporą szansę na zainteresowanie swoim patentem największych klientów finansowych.