Seria Intel Arc
(źródło: Intel)

Specyfikacja mobilnych kart graficznych Intel Arc – powalczą z układami GeForce?

Wielkimi krokami nadchodzą dedykowane karty graficzne Intel Arc Alchemist. Układy będą stworzone z myślą o komputerach osobistych typu desktop, a także laptopach. Intel niezbyt chętnie wypowiada się na temat nowych kart graficznych, jednak w sieci cały czas pojawiają się nieoficjalne przecieki, w tym dzisiaj omawiany, który sugeruje część specyfikacji nadchodzących układów.

Reklama

Znamy część specyfikacji Intel Arc Alchemist (DG2)

Gigant technologiczny z Santa Clara zamierza zaopatrywać producentów laptopów w układy Intel Arc Alchemist, które będą bezpośrednio konkurowały z propozycjami NVIDII, jak i AMD. Użytkownik Twittera pod pseudonimem HXL na swojej tablicy zamieścił zrzut ekranu omawiający konfiguracje nowych kart graficznych – mianowicie pięciu propozycji stworzonych dla high-endowych laptopów, a także średniopółkowych i bardziej budżetowych urządzeń.

mobilne Intel Arc Alchemist specyfikacja
źródło: HXL

W tabelce widzimy model SKU1 wyposażony w procesor graficzny z 512 jednostkami wykonawczymi (EU), a także 16 GB pamięci (na 8 kościach GDDR6 o szybkości 16 Gb/s, każda po 2 GB) opierającej się na 256-bitowej szynie. Karta graficzna ma zapewnić przepustowość na poziomie 512 GB/s – czyli zupełnie jak flagowy mobilny GeForce RTX 3080 Ti. Sama przepustowość nie gwarantuje wysokiej wydajności, niemniej jednak możemy oczekiwać, że karta będzie miała za zadanie konkurować z mobilnymi 3080, czy RX 6800M.

Natomiast Intel Arc DG2-384 EU ma na pokładzie 12 GB pamięci GDDR6 (16 Gb/s) na 192-bitowej szynie. Przepustowość układu to 384 GB/s, a karta graficzna będzie najpewniej konkurowała z RTX 3070. Kolejny układ z listy – SKU3 z 256 jednostkami EU będzie miał do dyspozycji 8 GB pamięci GDDR6 o efektownej częstotliwości 16 Gb/s, a jej bezpośrednim konkurentem może być mobilny RTX 3060.

Ostatnimi kartami z zestawienia będą modele Intel Arc SKU4 z 128 jednostkami wykonawczymi oraz SKU5 z 96 EU. Obie karty mają cechować się jedynie 4 GB pamięci wideo na 64-bitowej szynie. Producenci będą implementowali tu nieco wolniejsze pamięci GDDR6 14 Gb/s, a przepustowość kart graficznych to jedynie 112 GB/s. Budżetowe karty graficzne Intel Arc najprawdopodobniej będą bezpośrednimi przeciwnikami GeForce RTX 3050 (Ti), które mają podobną specyfikację techniczną.

Jak na razie nie znamy wydajności układów – na wyniki testów będziemy musieli poczekać aż do oficjalnego debiutu. Premiera serii Intel Arc Alchemist powinna mieć miejsce jeszcze w pierwszym kwartale br.