smartfon OnePlus 12
fot. Jakub Kordasiński | Tabletowo.pl

Kolejny smartfon OnePlus (znów) rozstawi konkurencję po kątach

OnePlus zaczął swoją działalność od rozstawienia konkurencji po kątach. Historia lubi się powtarzać i firma ponownie może pokazać rywalom, że teoretycznie niemożliwe jak najbardziej jest możliwe. Wystarczy tylko się postarać.

Kolejny smartfon OnePlus z jeszcze większym akumulatorem

Akumulator to kluczowy komponent każdego urządzenia mobilnego – jego pojemność w dużym stopniu decyduje o tym, jak długo jest w stanie działać, zanim trzeba będzie sięgnąć po ładowarkę. Dziś standardem w smartfonach z Androidem jest pojemność na poziomie 5000 mAh, ale OnePlus Ace 3 Pro pokazał, że bateria może mieć aż 6100 mAh, a mimo to telefon pozostanie smukły.

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu Glacier Battery, czyli akumulatora o wysokiej gęstości, w którym zastosowano autorski, bioniczny materiał krzemowo-węglowy o dużej pojemności i krzem drugiej generacji o niskiej rozszerzalności. Technologia ta zostanie wykorzystana również w kolejnym modelu producenta.

Chińczycy nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. Wręcz przeciwnie – ich kolejny wysokopółkowy model otrzyma Glacier Battery o pojemności aż 6500 mAh. Mimo to wciąż ma pozostać smukły, podczas gdy taka pojemność mogłaby sugerować wyraźnie grubszą konstrukcję.

Nie wiemy jeszcze, o jakim modelu jest mowa, ale raczej nie OnePlus 13, ponieważ w jego przypadku spodziewamy się akumulatora o pojemności 6000 lub 6100 mAh. Prawdopodobnym kandydatem wydaje się OnePlus Ace 4, który może trafić do sprzedaży poza Chinami pod zmienioną nazwą.

To przyszłość, która musi nadejść

Technologia, na której bazuje Glacier Battery, jest technologią przyszłości, ponieważ pomaga wydłużyć czas pracy urządzenia bez diametralnego zwiększania jego wielkości. Podobne rozwiązanie zaczyna stosować także marka Vivo, aczkolwiek Vivo wycofało się z polskiego rynku w czerwcu 2023 roku.

Na tę chwilę nie słychać, aby inne firmy też planowały wdrożyć analogiczną technologię. Może to być jednak konieczne, mając na uwadze doniesienia, że smartfony z procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 będą potrzebowały akumulatorów o pojemności co najmniej 5500 mAh lub nawet 6000 mAh, aby zapewnić satysfakcjonujący czas pracy na pojedynczym ładowaniu.