iPad Pro 2024
(fot. Apple)

Musisz to wiedzieć przed zakupem nowych iPadów. Inaczej obudzisz się z ręką w nocniku

Apple zaprezentowało nowe iPady – modele Air i Pro. Mamy do czynienia z tabletami, które zapowiadają się bardzo dobrze. Zanim jednak podejmiecie decyzję o ich zakupie, to warto wyjaśnić kilka kwestii.

Bez ładowarki w pudełku

Klienci w Unii Europejskiej, więc również w Polsce, muszą pogodzić się z faktem, że nie tylko w przypadku iPhone’ów czy Apple Watchy nie znajdą już ładowarki w pudełku. W nowych iPadach Pro i Air mamy tylko kabel USB-C, a ładowarkę należy zorganizować sobie samemu – wykorzystać tę ze starszego tabletu Apple, sięgnąć po inną ładowarkę lub kupić nową.

Co ciekawe, ładowarki dostępne są w iPadach sprzedawanych w USA, ale najwidoczniej tam… mniej dbają o środowisko. Serwis 9to5Mac sugeruje, że decyzja o pozbyciu się ładowarek w UE jest spowodowana obowiązującymi przepisami dotyczącymi odpadów ze sprzętu elektrycznego.

Nowy iPad Air zawartość opakowania
(źródło: Apple)

Brak fizycznej kart SIM

Nowe iPady Pro i Air sprzedawane są zarówno w wersji pozwalającej korzystać tylko z połączenia Wi-Fi, jak i mającej dodatkowo łączność z siecią komórkową. W drugim przypadku obsługiwana jest sieć 5G.

Należy jednak pamiętać, że nie możemy korzystać z fizycznej karty SIM. Obsługiwana jest tylko technologia eSIM. Nie jest to zupełną nowością w świecie produktów z Cupertino – nowsze iPhone’y w USA też nie mają slotu na fizyczną kartę SIM.

Nanostrukturalne szkło tylko w droższych wersjach iPadów Pro

Jedną z głównych nowości, wprowadzonych w iPadach Pro, są ekrany OLED, które ze względu na oferowaną jakość obrazu i wysoką maksymalną jasność powinny spodobać się wielu profesjonalistom. Co więcej, Apple wprowadziło też nanostrukturalne szkło, które ma zapewnić możliwość zachowania jakości i kontrastu obrazu w różnych warunkach, jednocześnie rozpraszając światło otoczenia w celu zmniejszenia odblasków.

Niestety, nie jest ono dostępne w każdym iPadzie Pro. Otóż musimy zdecydować się na tablet w wersji 1 lub 2 TB. Należy mieć na uwadze, że 11- i 13-calowe iPady startują od 256 GB w cenach wynoszących odpowiednio 5299 i 6999 złotych. Za konfiguracje z pamięcią 1 TB musimy zapłacić od 8299 i 9999 złotych, a za 2 TB od 10299 i 11999 złotych. To jednak ceny ze standardowym szkłem – za szkło nanostrukturalne trzeba dopłacić jeszcze 500 złotych.

Mocniejszy procesor też wymaga dodatkowej dopłaty

Kolejną, znaczącą nowością w tegorocznych iPadach Pro są układy z rodziny Apple M4. Zależnie jednak od wybranej wersji pamięciowej, otrzymamy procesor o innej specyfikacji. Dla tańszych iPadów Pro, czyli tych z pamięcią 256 lub 512 GB, przygotowano układ oferujący:

  • 9‑rdzeniowe CPU z 3 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 6 rdzeniami energooszczędnymi,
  • 10‑rdzeniowe GPU,
  • sprzętową akcelerację ray tracingu,
  • 16‑rdzeniowy system Neural Engine,
  • 120 GB/s przepustowości pamięci,
  • obsługę 8 GB RAM.

Natomiast użytkownicy tabletów Pro z pamięcią 1 lub 2 TB otrzymują Apple M4 w następującej specyfikacji:

  • 10‑rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 6 rdzeniami energooszczędnymi,
  • 10‑rdzeniowe GPU,
  • sprzętowa akceleracja ray tracingu,
  • 16‑rdzeniowy system Neural Engine,
  • 120 GB/s przepustowości pamięci,
  • obsługa 16 GB RAM.

Jak już wcześniej wspomniałem, należy mieć na uwadze wymienione informacje podczas wyboru iPada dla siebie. Tym bardziej, że dla części użytkowników niektóre zmiany i różnice mogą być naprawdę znaczące.