fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

A to niespodzianka: Huawei P40 pojawi się w nowej wersji… bez modemu 5G

Huawei nie przestaje zaskakiwać. Producent dwoi się i troi, aby nie zniknąć z segmentu smartfonów. Kolejna „nowość” również będzie niespodzianką, ponieważ tym razem na horyzoncie pojawił się Huawei P40 bez modemu 5G.

Reklama

Przez amerykańskie sankcje Huawei ma ogromny problem z procesorami. Co ciekawe, jednocześnie producent zdaje się mieć pod dostatkiem innych podzespołów. Niedawno do sprzedaży trafiła już trzecia wersja modelu Huawei Nova 7 SE (każdą wyposażono w inny chipset), a wkrótce ofertę wzbogaci też zubożony Huawei P40.

Huawei P40 pojawi się w nowej wersji… bez modemu 5G

Wszystkie flagowe smartfony z serii Huawei P40 wyposażono w procesory HiSilicon Kirin 990 z modemem 5G. Huawei postąpił więc inaczej niż Samsung, który w zeszłym roku wprowadził na rynek high-endy z rodziny Galaxy S20 zarówno w wersjach 5G, jak i 4G.

Nie spodziewaliśmy się nowych wieści odnośnie Huawei P40, a tymczasem okazuje się, że Huawei ma wobec niego zaskakujący plan. Dobrze zaznajomiony z planami wydawniczymi różnych producentów leakster, Digital Chat Station, doniósł bowiem, że już wkrótce do sprzedaży powinna trafić nowa wersja, bez modemu 5G.

smartfon Huawei P40 5G smartphone
fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Bardzo prawdopodobne, że Huawei nadal dysponuje wystarczającymi zapasami procesora HiSilicon Kirin 990, dlatego planuje wykorzystać je w modelu Huawei P40. Wszystko wskazuje na to, że będzie to jedyna zmiana względem pierwowzoru, aczkolwiek mimo wszystko wyjątkowo znacząca w czasach, gdy modemy 5G pojawiają się już w ultra-tanich smartfonach (zob. realme V11 5G).

Huawei prawdopodobnie nie zdecydowałby się na taki krok, gdyby nie nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje, które faktycznie odcięły firmę od możliwości produkcji własnych procesorów. Na razie producent jeszcze dysponuje bliżej nieokreślonymi zapasami układów, ale według obserwatorów rynku mogą się one wyczerpać do końca 2021 roku.

Co ciekawe, z drugiej strony pojawiły się informacje, że Huawei ma na tyle procesorów HiSilicon Kirin 9000, że wystarczy mu ich zarówno do składanego Mate X2, jak i flagowców z serii Huawei P50 i Mate 50. Mimo wszystko można spodziewać się, że producent wprowadzi na rynek kolejne smartfony ze starszymi lub zmodyfikowanymi układami HiSilicon Kirin (na horyzoncie jest bowiem kolejny – Kirin 985E).