Huawei logo

Nie ma szans – Stany Zjednoczone nie cofną nałożonych na Huawei sankcji

Wiele osób liczyło na to, że po odejściu Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone zdejmą nałożone na Huawei sankcje. Niestety, nie ma już na to praktycznie żadnych szans.

Huawei znalazł się pod ostrzałem USA

Stany Zjednoczone wpisały Huawei na listę podmiotów, które mają zakaz utrzymywania relacji handlowych z amerykańskimi przedsiębiorstwami, w maju 2019 roku. Później Departament Handlu USA nakładał na firmę z Państwa Środka kolejne, dotkliwe sankcje, które doprowadziły m.in. do sprzedaży marki Honor.

Wydawało się, że inicjatorem kampanii przeciwko Huawei był Donald Trump, który podjął również wiele innych, bardzo kontrowersyjnych decyzji politycznych i gospodarczych. Wiele osób miało nadzieję, że po zmianie prezydenta, Stany Zjednoczone spojrzą łaskawszym okiem na firmę z Chin.

Stany Zjednoczone nie cofną nałożonych na Huawei sankcji

I niedawno nawet pojawiła się duża szansa na to, ponieważ nominowana na stanowisko sekretarza Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo zapowiedziała, że zamierza ponownie przyjrzeć się sankcjom nałożonym na Huawei oraz inne firmy z Chin, które zostały nimi objęte (a wśród nich znajduje się też m.in. producent dronów DJI).

Niestety, wygląda na to, że Stany Zjednoczone jednak nie zmienią swojej polityki, którą zapoczątkowała administracja Donalda Trumpa. Jak bowiem donosi serwis Bloomberg, Gina Raimondo nie widzi powodów, dla których Huawei i inne firmy z Chin miałyby nie pozostać na liście podmiotów, na które nałożono sankcje i ograniczenia handlowe.

Nominowana na stanowisko sekretarza Departamentu Handlu USA dodała też, iż rozumie, że konkretne firmy znalazły się na liście podmiotów, ponieważ „stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub interesów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
fot. Kacper Żarski / Tabletowo.pl

Serwis Bloomberg przytacza również komentarz przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, który po wypowiedzi Giny Raimondo wezwał Stany Zjednoczone do „zaprzestania tego bezmyślnego prześladowania chińskich firm”.

Niestety, stanowisko Giny Raimondo zdaje się przekreślać wszelkie nadzieje na usunięcie Huawei i innych chińskich firm z listy podmiotów. Pozostaje mieć nadzieję, że Departament Handlu mimo wszystko ponownie zrewiduje swoje dotychczasowe postanowienia (jak zapowiadała niedawno Raimondo) – niewykluczone, że dzięki temu wydane zostaną kolejne pozwolenia na współpracę z firmami ze Stanów Zjednoczonych i licencje na dostęp do amerykańskich technologii.