Apple CarPlay
(fot. Apple)

Nowy Apple CarPlay jeszcze się nie pojawił, a Apple już zaktualizowało jego wygląd

Nowy Apple CarPlay, czyli tak naprawdę wersja pokazana w 2022 roku, jeszcze nie jest dostępny w samochodach. Zespół Tima Cooka pokazał już jednak jego zaktualizowany wygląd, w którym znalazły się elementy znane z iOS 18.

Musimy jeszcze poczekać

Wypada zacząć od przypomnienia, że nowy Apple CarPlay został zaprezentowany podczas WWDC 2022. Wówczas dowiedzieliśmy się, że integracja oprogramowania Apple z samochodem wejdzie na znacznie wyższy poziom. Otóż będzie mogło zostać wyświetlone na wszystkich ekranach, także na cyfrowych zegarach. Do tego dojdzie możliwość sterowania wieloma funkcjami samochodu, takimi jak klimatyzacja czy wentylacja foteli.

Brzmi ciekawie, ale niestety wciąż nie doczekaliśmy się wdrożenia nowego Apple CarPlay. Należy tutaj zaznaczyć, że wymagana jest nie tylko aktualizacja po stronie Apple, ale również chęć wprowadzenia obsługi przeprojektowanego oprogramowania przez producenta samochodu. Nie każdy więc będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania, a najpewniej będzie ono dostępne tylko w nowych autach.

Według Apple pierwsze samochody, który pozwolą korzystać ze znaczące zmienionego CarPlay, mają zadebiutować w tym roku. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że nowy CarPlay trafi na pokład Porsche i Aston Martina. Super, że coś ruszyło się w tym temacie, ale przyznam, że czekam jednak na ogłoszenie takich zmian przez popularniejsze i bardziej dostępne cenowo marki aut.

Nowy Apple CarPlay doczekał się odświeżenia wyglądu

Podczas sesji kodowania, które są organizowane w ramach WWDC 2024, Apple zaprezentowało nową generację Apple CarPlay. Oczywiście to oprogramowanie, które znamy już z 2022 roku, ale teraz doczekało się odświeżenia wyglądu, a do tego poznaliśmy kilka dodatkowych szczegółów.

W oczy rzuca się przede wszystkim ciemny motyw, który – identycznie jak na iOS 18 – ma ikony aplikacji utrzymane w bardziej mrocznych barwach. Powinno to dobrze wyglądać szczególnie w samochodach z czarnymi wnętrzami. Najpewniej ikony w takim stylu pojawią się również w przypadku starszego CarPlay, więc każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Nowy Apple CarPlay zapewni rozbudowane opcje personalizacji, szczególnie w przypadku cyfrowych zegarów. Kierowca będzie mógł wybrać ich styl, a także jakie informacje będą wyświetlane. Podczas sesji kodowania zobaczyliśmy też, jak będą prezentować się aplikacje Vehicle (Pojazd) i Climate (Klimatyzacja).

Interesująco zapowiadają się też nowe powiadomienia, które pozwolą producentom na dostarczanie ważnych informacji związanych z samochodem. Przykładowo kierowca dowie się, że samochód został już naładowany lub o dostępności nowej aktualizacji systemu infotainment. Apple pokazało również, jak będzie wyglądać integracja z tylną kamerą samochodu.

Przyznam, że nie mogę się już doczekać, aby sprawdzić Apple CarPlay w nowym wydaniu. Obawiam się jednak, że na taką możliwość zarówno ja, jak i inni zainteresowani będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.