Nowy Android Auto
(źródło: Google)

Wreszcie! Nowy Android Auto dostępny dla wszystkich użytkowników

Z pewnością wielu użytkowników Android Auto czekało na tę informację. Nowy, zauważalnie przeprojektowany interfejs, rozwijany pod nazwą kodową Coolwalk, jest właśnie udostępniany. Ponadto Google ogłosiło jeszcze inne nowości dla kierowców.

Długo musieliśmy czekać

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowy Android Auto został pokazany już w maju 2022 roku podczas konferencji Google I/O. Wówczas mogliśmy usłyszeć, że przeprojektowany wygląd trafi do wszystkich użytkowników do końca wakacji. Tak się jednak nie stało.

Dopiero teraz, na początku 2023 roku, firma z Mountain View ogłosiła, że interfejs o nazwie kodowej Coolwalk jest dostępny dla wszystkich użytkowników w stabilnej wersji. Dotychczas bowiem pozostawał w fazie testów beta. Jeśli jesteście ciekawi, jak działa jedna z ostatnich wersji beta, to zapraszam do mojego testu.

Znacząco odświeżony Android Auto przynosi przede wszystkim przebudowany ekran główny, który teraz – zależnie od scenariusza – składa się z trzech interaktywnych kafelków. Jeden z nich przeznaczony jest na nawigację, drugi na odtwarzacz muzyki lub inną aplikacje audio, a na trzecim wyświetlają się sugestie z Asystenta Google (np. czas dotarcia do miejsca zapisanego jako dom lub praca).

Nowy Android Auto
(źródło: Google)

Zaletą jest również lepsze dostosowywanie się do ekranów o różnych proporcjach. Do tego dochodzi jeszcze nowy pasek z ostatnio uruchomionymi aplikacjami, który wyświetlany jest na dole lub bocznej krawędzi ekranu w samochodzie. Dzięki temu paskowi odczuwalnie łatwiej przełączać się pomiędzy ostatnio używanymi aplikacjami.

W związku z tym, że nowy Android Auto udostępniany jest stopniowo, to niektórzy muszą jeszcze trochę poczekać. Warto jednak zainstalować najnowszą wersję oprogramowania Google dla kierowców.

Dowiedzieliśmy się również, że wkrótce pojawi się możliwość wykonywania połączeń z wykorzystaniem WhatsAppa. Początkowo funkcja ma być dostępna na nowszych smartfonach Pixel i Samsungach.

Mapy wysokiej rozdzielczości w Android Automotive

Google, oprócz ogłoszenia finalnej premiery nowego Android Auto, pochwaliło się jeszcze innymi rozwiązaniami dla kierowców. Otóż Polestar 3 i Volvo EX90 otrzymają mapy HD stworzone przez firmę z Mountain View.

Aktualizacja wprowadzi znacznie bardziej szczegółowe mapy w nawigacji, które zawierają więcej informacji o drogach – m.in. dane o pasach ruchu czy znakach drogowych. W założeniach ma to usprawnić działanie systemów wsparcie kierowcy, a możliwe, że docelowo również umożliwić autonomiczną jazdę.

Polestar mapy HD
(źródło: Polestar)

Polestar 3 jeszcze nie zadebiutował na drogach. Na pierwsze dostawy musimy poczekać do czwartego kwartału 2023 roku. Wspomniane Volvo EX90 też jeszcze nie jest dostępne w sprzedaży.

Google, przy okazji ogłoszenia nowego Android Auto i map HD, wspomniało również o możliwości udostępniania cyfrowego kluczyka BMW. Jak mogliśmy już wcześniej przeczytać, teraz możliwe jest udostępniania kluczyka pomiędzy iPhonem a wybranymi smartfonami z Androidem.