Nokia 6300 4G KaiOS
Nokia 6300 4G (źródło: Nokia)

Nowa Nokia z systemem KaiOS zadebiutuje wkrótce w Europie

HMD Global regularnie wprowadza na rynek nowe telefony komórkowe marki Nokia. Najnowszą pozycją w ofercie jest odświeżona Nokia 6310, aczkolwiek producent ma w portfolio też bardziej „inteligentne” modele z systemem KaiOS. Wkrótce dołączy do nich kolejny, który będzie dostępny również w Europie.

Nowa Nokia z systemem KaiOS zadebiutuje wkrótce w Europie

W bazie GCF dostrzeżono przedpremierowo urządzenie o oznaczeniu N139DL, które uzyskało certyfikat 28 października 2021 roku. Dzięki temu wiemy, że wspiera ono sieci komórkowe EDGE, GSM 850, GSM 900, GSM 1800 i GSM 1900. Nieco wcześniej ten sam model przeszedł także proces certyfikacji w Wi-Fi Alliance, które z kolei ujawniło, że pracuje ono pod kontrolą systemu KaiOS 3.0.

Do tej pory HMD Global wprowadziło na rynek pięć telefonów z tym oprogramowaniem: Nokia 6300 4G, Nokia 2720 Flip, Nokia 800 Tough, Nokia 8000 4G i Nokia 8110 4G. Nadchodzący model będzie zatem już szóstym, aczkolwiek wciąż nie wiemy, jaką nazwę przyjmie. Wiadomo natomiast, że ma trafić do sprzedaży w Europie, zatem w Polsce również powinien być dostępny.

System KaiOS otrzymał nagrodę Red Dot

System KaiOS powstał w 2017 roku z myślą o telefonach komórkowych. W założeniach miał umożliwić ich posiadaczom korzystanie z funkcji, dostępnych do tej pory wyłącznie na smartfonach. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na jego zakup, mimo że na rynku dostępne są bardzo tanie modele. Według szacunków, nawet połowa populacji na świecie nie ma dostępu do internetu.

Odpowiedzialne za ten system KaiOS Technologies pochwaliło się, że otrzymał on prestiżową nagrodę Red Dot w kategorii Interface & User Experience. Oprogramowanie zostało bowiem tak zaprojektowane, aby było łatwe w obsłudze i przejrzyste, a na urządzeniach, które dysponują niewielkimi zasobami, to nie lada wyzwanie.

KaiOS
źródło: KaiOS Technologies

Telefony z systemem KaiOS pozwalają korzystać z wielu pożądanych przez użytkowników funkcji i aplikacji, takich jak Facebook, WhatsApp, Asystent Google, YouTube czy nawet Mapy Google. Ponadto wybrane programy użytkownicy mogą pobierać z dedykowanego sklepu KaiStore.