Android Automotive Volvo
(fot. Volvo)

Mapy Google w Android Automotive przygotują do ładowania akumulator elektrycznego auta

W wielu autach z Android Automotive podstawową nawigacją będą Mapy Google. Nic więc dziwnego, że zostaną one w wysokim stopniu zintegrowane z różnymi systemami samochodu.

Nawigacja nie tylko wskazuje drogę do celu

Nowoczesne samochody wykorzystują dane z nawigacji, chociażby do zwiększenia możliwości systemów wspierających kierowcę. Przykładowo, Volkswagen Arteon pobiera dane z wbudowanych map, aby automatycznie zmniejszać prędkość przed rondami czy skrzyżowaniami, gdy jedziemy z włączonym aktywnym tempomatem.

Rozwiązania zbliżone do tych z Arteona znajdziemy także w autach wielu innych producentów. Co więcej, w modelach elektrycznych nawigacja pozwala zaplanować trasę w taki sposób, aby nie martwić się o zasięg, a przy tym spędzić jak najmniej czasu na ładowarkach.

Należy tutaj zauważyć, że sporo producentów ogłosiło ostatnio plany rezygnacji z własnych systemów infotainment na rzecz Android Automotive. Na szczęście, nie musi to oznaczać, że opisane wyżej funkcje znikną. Po prostu zamiast bardziej autorskich nawigacji, systemy wykorzystają dane z aplikacji Mapy Google.

Android Automotive
(fot. Volvo)

Samochód będzie już wcześniej gotowy do ładowania

Jak informuje serwis Autoevolution, Mapy Google w Android Automotive otrzymają odczuwalnie większe możliwości niż w Android Auto. Zostaną lepiej zintegrowane z całym samochodem.

Wśród unikatowych funkcji znajdzie się wsparcie dla systemu zarządzającego temperaturą akumulatora. Wskazówki z Map Google, dotyczące przykładowo zbliżania się do stacji ładowania, umożliwią odpowiednio wcześniejsze dostosowanie akumulatora i zapewnienie optymalnych temperatur. Powinno to przełożyć się na możliwość dostarczania większej mocy już w początkowej fazie ładowania elektryka, a więc również skróci całkowity czas postoju przy ładowarce.

Warto zauważyć, że Android Automotive to nie tylko Mapy Google, ale również dostęp do nawigacji firm trzecich. Najpewniej lista dostępnych aplikacji będzie w dużym stopniu pokrywać się z Android Auto. Niestety, trudno teraz stwierdzić, czy funkcjonalność związana z akumulatorem będzie także dostępna w Waze, AutoMapie i innych nawigacjach.

Oczywiście, dodatkowe opcje Map Google w Android Automotive nie kończą się wyłącznie na wsparciu dla systemu zarządzającego temperaturą akumulatora. Mogą one zostać połączone z danymi o poziomie naładowania akumulatora, aby zaplanować trasę w taki sposób, że po drodze będziemy mieli wygodny dostęp do szybkich ładowarek.

Niewykluczone, że producenci zdecydują się nawet na zintegrowanie systemów wspierających i wyręczających kierowcę z danymi pochodzącymi z Android Automotive. Najpewniej w najbliższym czasie poznamy kolejne interesujące informacje – system infotainment Google wkroczył właśnie na drogę intensywnego rozwoju i ekspansji na rynku.