Nintendo Wii U (źródło: YouTube)

Nintendo wyłączy cyfrowe sklepy na kultowych konsolach

Prędzej czy później musiało to nastąpić. Nintendo nie lubi zbyt długo wspierać swoich starszych konsol, co pokazywało jeszcze za czasów GameCube. Dlatego też nic dziwnego, że Gigant z Kyoto poinformował o wyłączeniu cyfrowych sklepów na kultowych platformach. Spokojnie – macie jeszcze chwilę na zakupy.

Wsteczna kompatybilność? Nic z tego

Pojawił się oficjalny komunikat prasowy, w którym Nintendo informuje o planowanym wyłączeniu cyfrowych sklepów na konsolach Wii U oraz całej linii produktów serii 3DS. Planowana data zamknięcia serwisów to końcówka marca 2023. Na ten moment nie podano konkretnego dnia, lecz sam proces przebiegnie w kilku etapach:

  • od 23 maja 2022 roku gracze nie będą mogli użyć karty płatniczej, by dodać środki do eShop na konsolach Wii U oraz 3DS;
  • od 29 sierpnia 2022 roku gracze nie będą mogli użyć dedykowanych zdrapek, by dodać środki do eShop na konsolach Wii U oraz 3DS;
  • po marcu 2023 roku gracze dalej będą mogli pobierać zakupioną wcześniej zawartość na konsolach Wii U oraz 3DS.

Jak będzie można dokonać zakupów od końcówki sierpnia? Według samego Nintendo, wystarczy połączyć Network ID Wallet z portfelem używanym na konsoli Switch, by konsole mogły współdzielić między sobą środki. W taki sposób zawartość będzie można zakupić aż do końcówki marca 2023 roku.

To jest Nintendo, rewolty nie będzie

W zeszłym roku to Sony planowało zamknąć cyfrowe usługi dla konsol PlayStation 3 oraz PlayStation Vita. W sieci wybuchła jednak taka rewolucja, że Jim Ryan osobiście musiał wycofać się z tej decyzji. Trudno jednak się spodziewać, że podobnie będzie w przypadku Nintendo. Firma nie ma historii uginania się pod presją klientów, a wyłączanie sklepów na starszych platformach jest już znanym procederem, z którym użytkownicy konsol się pogodzili.

Sytuację łagodzi również fakt, że Nintendo wspiera swoje klasyczne gry, a przynajmniej do pewnego stopnia. Abonament Switch Online + Expansion Pack zawiera w sobie mnóstwo pozycji, których po śmierci Wii U oraz 3DS gracze nie będą w stanie zakupić na własność w jakikolwiek inny sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że po marcu 2023 roku wiele tytułów zniknie całkowicie z cyfrowej dystrybucji, skazując ich nielicznych fanów na emulację oraz piractwo.