New Nintendo 3DS 2DS XL

Nintendo kończy produkcję konsoli 3DS po niespełna dekadzie

Nowa generacja konsol już za rogiem, pora więc żegnać się z obecnie królującymi urządzeniami… również tymi przenośnymi. Nintendo zakończyło produkcje rodziny konsol 3DS i 2DS. Nie oznacza to oczywiście końca sprzedaży samych urządzeń – te sprzedawane będą do ostatniej sztuki na magazynie.

To koniec konsoli Nintendo 3DS

Ta chwila musiała w końcu nadejść. Jak donosi serwis nintendoeverything.com, firma zakończyła produkcje wszystkich konsol Nintendo 3DS. Oczywiście mam na myśli również modele 2DS, które na półki sklepowe trafiły jako ostatnie i… w sumie tylko ich produkcja była jako jedyna przez ostatnie lata kontynuowana. Warto nadmienić, że cała rodzina 3DS sprzedała się w nakładzie ponad 75 milionów sztuk. Naprawdę świetny wynik.

Dlaczego Japończycy zdecydowali się na zakończenie produkcji?

Mówi się o dwóch potencjalnych powodach zakończeniach produkcji 3DS-a. Pierwszy z nich to po prostu fakt, że konsole 3DS i 2DS są na rynku już od prawie dziesięciu lat. A drugi, to jak zapewne się domyślacie, premiera i ogromny sukces Switcha. Japończycy wyraźnie skupili się właśnie na tej konsoli kosztem jego poprzednika – choć przedsiębiorstwu nie można zarzucić, żeby kompletnie odstawiło 3DS-a w kąt.

Krótka historia rodziny

W historii gier wideo, rodzina konsol Nintendo 3DS zapisze się jako urządzenia poniekąd otwierające ósmą generację konsol. Pierwszy, „tytułowy” model zadebiutował na japońskim rynku na początku 2011 roku. Na przestrzeni kolejnych sześciu lat powstało aż pięć innych wariantów 3DS, zaś ostatnim (i subiektywnie najlepszym) był New Nintendo 2DS XL, który do sprzedaży wszedł w 2017 roku. Co ciekawe, już po premierze reprezentanta „nowej generacji”.

New Nintendo 3DS 2DS XL
Źródło: nintendoeverything.com

I cóż, koniec musiał w końcu nastąpić. Dziesięć lat to i tak szmat czasu i mało która konsola może pochwalić się tak długim „życiem”. Sam posiadam w swojej kolekcji najnowszego przedstawiciela tej rodziny i muszę przyznać, że jest to chyba najlepsza konsola przenośna, jaką kiedykolwiek trzymałem w rękach, bijąc na głowę swojego poprzednika (z którym jest w pełni kompatybilny!), jak i swojego bezpośredniego konkurenta, którym była niesławna PS Vita… ktoś jeszcze ją w ogóle pamięta?

Zobacz też: