android automotive mercedes
(fot. Mercedes Polska)

Android trafi również do Mercedesów, ale bez pomocy Google

Niemiecki producent samochodów z gwiazdą jest zainteresowany platformą Android Automotive, ale Mercedes niekoniecznie chce wdrożyć system z pomocą ze strony Google.

Android, ale na własnym zasadach

Warto zauważyć, że obecnie Mercedes zaangażowany jest w rozwój autorskiego systemu infotainment MBUX, który chociażby w elektrycznym EQS prezentuje się naprawdę imponująco. Otrzymujemy aż trzy ekrany, w tym ogromny centralny wyświetlacz, rozbudowaną nawigację i bogaty zestaw funkcji.

Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości MBUX zostanie zastąpiony przez Android Automotive. Mamy tutaj do czynienia z pełnoprawnym systemem infotainment, w którego rozwój zaangażowane jest Google. W założeniach ma on konkurować właśnie z MBUX czy chociażby BMW iDrive. Oprogramowanie jest już instalowane przez Volvo, a trafić ma również na pokład wielu innych marek samochodów – m.in. Ford.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Reuters, systemem infotainment Android Automotive zainteresowany jest Mercedes. Firma ze Stuttgartu może jednak zastosować inne podejście niż chociażby wspomniane przed chwilą Volvo.

Mercedes EQS
(fot. Mercedes)

Mercedes, we współpracy z Faurecia i Aptoide, planuje wprowadzić Androida na pokład swoich samochodów, ale ma to być platforma Automotive o otwartym kodzie, w której nie znajdziemy aplikacji oraz usług Google. Możliwe więc, że główną nawigacją nie będą Mapy Google, a Asystent Google nie będzie odpowiadał za obsługę głosową.

Zamiast rozwiązań Google pojawi się chociażby sklep z aplikacjami stworzony we współpracy z firmą Aptoide. Takie podejście ma przełożyć się m.in. na bardziej rozbudowane możliwości konfiguracji, z których będzie mógł skorzystać Mercedes, a także inni zainteresowani producenci. Najpewniej nie będzie też konieczne korzystanie z konta Google – całość w większym stopniu może zostać oparta na chmurze Mercedesa.

Pozostali producenci samochodów z Niemiec mogą mieć podobne plany

Niewykluczone, że Android Automotive pojawi się również w BMW i Volkswagenie. Podobnie jak Mercedes, oba koncerny zawarły już umowę z Faurecia i Aptoide, co zapowiada wprowadzenie na Androida, ale bez aplikacji i usług Google.

Oczywiście nie należy wykluczać scenariusza, że cała trójka z Niemiec finalnie pozostanie z autorskim systemami. Ewentualnie Android Automotive faktycznie się pojawi, ale zmian (np. wizualnych) będzie na tyle dużo, że użytkownicy nawet tego nie zauważą.