(fot. Google)

Mapy Google wkrótce zastąpią Android Auto na ekranie smartfona

Android Auto w wersji dostępnej bezpośrednio z poziomu wyświetlacza smartfona od dłuższego czasu nie doczekał się widocznych zmian. Powód tego jest dość prosty – wkrótce zostanie zastąpiony aplikacją Mapy Google.

Mapy Google z trybem kierowcy

We wrześniu zeszłego roku mogliśmy usłyszeć, że firma z Mountain View pracuje nad nowym interfejsem, który przeznaczony będzie dla kierowców. Zostanie on wdrożony w aplikacji Mapy Google i zostanie połączony z wcześniej zapowiadanym trybem Asystenta Google. Od tego czasu, wybrani użytkownicy otrzymali możliwość przetestowania jego wczesnej wersji, aczkolwiek wciąż nie doczekaliśmy się masowego udostępnienia.

W najnowszym poście na Twitterze, Google przypomina, że obecnie trwają prace nad wspomnianym rozwiązaniem i osoby mieszkające w USA, mogą już sprawdzić nadchodzący zestaw nowości. Należy pamiętać, że nadal mamy do czynienia z wczesnymi testami.

Jak już przed chwilą wspomniałem, nowy tryb ma w założeniach zastąpić Android Auto. Oczywiście oprogramowanie dla kierowców nie zniknie i cały czas będzie rozwijane. Co więcej, niebawem doczeka się większej aktualizacji. Należy jednak zaznaczyć, że podobnie jak Apple CarPlay, docelowo będzie z niego można korzystać wyłącznie po podłączeniu smartfona do systemu infotainment w samochodzie.

Natomiast interfejs wyświetlany na ekranie smartfona zostanie zastąpiony właśnie specjalnym trybem w aplikacji Mapy Google. Całość będzie zbliżona do tego, co znamy obecnie z Android Auto. Otrzymamy dostęp do zestawu wybranych aplikacji, a także będą one miały interfejs dostosowany do obsługi podczas prowadzenia samochodu.

Nowy tryb interfejsu dla kierowców

Dzięki materiałom udostępnionym przez serwis 9to5Google, możemy ponownie przyjrzeć się, jak nowy tryb będzie prezentował się na ekranie smartfona. Mapy Google otrzymają bowiem na dole dodatkowy pasek, który zapewni szybki dostęp do Asystenta Google, aktualnie uruchomionej aplikacji, a także aplikacji dostępnych w tym trybie.

Z poziomu Map Google będziemy mogli więc szybko przejść do Spotify czy YouTube Music. Dodatkowo, aplikacje muzyczne zostaną wyświetlone w uproszczonym trybie, ograniczając zestaw przycisków do minimum, aby zbytnio nie rozpraszać kierowcy.

Mapy Google z trybem dla kierowców.
(fot. 9to5Google)

Jeśli otrzymamy wiadomość, to będziemy mogli ją łatwo odsłuchać, a także odpisać za pomocą głosu. Funkcja nie będzie ograniczona wyłącznie do SMS-ów, ale również pojawia się komunikatorach firm trzecich. Najpewniej lista obsługiwanych aplikacji będzie zbliżona do tej z Android Auto.

Niestety, obecnie nie wiemy, kiedy Google zdecyduje się na udostępnienie zmian wszystkim użytkownikom. Pozostaje mieć nadzieję, że w Polsce nowość pojawi się szybciej niż oficjalne wsparcie dla Android Auto.