(fot. Apple)

macOS 12.1 „ukrył się” przed niektórymi użytkownikami Maków

Apple przedwczoraj udostępniło zestaw aktualizacji do swoich urządzeń. Niestety, nie wszyscy mogą pobrać najnowsze wersje systemów operacyjnych. Problem pojawił się w przypadku macOS 12.1.

Aktualizacja nie jest widoczna

Właściciele wspieranych iPhone’ów, iPadów, Apple Watchy czy Maków otrzymali w poniedziałek nowe wersje systemów operacyjnych – iOS 15.2, iPadOS 15.2, watchOS 8,3, a także macOS 12.1. Mimo iż nie mamy do czynienia z dużymi wydaniami, a tylko zestawem kilku nowych funkcji i usprawnień, to nie obyło się bez problemów.

Na szczęście użytkownicy iPhone’ów czy iPadów nie zgłaszają poważniejszych usterek. Niestety, w przypadku Maków sytuacja nie wygląda już tak różowo. Co prawda, instalacja aktualizacji raczej nie wywołała poważnych problemów, ale niektórzy nie mogą jej w ogóle pobrać.

Jak wynika z licznych raportów, macOS 12.1 w ogóle nie pojawia się jako dostępna aktualizacja. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to wyłącznie automatycznie wyświetlanego komunikatu, ale również nie pomaga próba ręcznego wyszukania aktualizacji w ustawieniach komputera.

macOS 12.1 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

Zgłoszenia sugerują, że opisywany problem dotyczy przede wszystkim Maków z autorskimi procesorami Apple M1. Przyznam, że błędów spodziewałbym się raczej na starszych komputerach, których okres wsparcia powoli dobiega końca. Okazuje się jednak, że usterka występuje głównie na najnowszych urządzeniach opartych o układy Apple.

Problemów jest więcej

Christina Warren, zajmująca się rozwiązaniami chmurowymi w firmy Microsoft, zwraca uwagę, że pobieranie instalatora ze sklepu Mac App Store kończy się w połowie procesu. Niektórzy użytkownicy również doświadczyli tego problemu.

Wśród proponowanych rozwiązań wymienia się uruchomienie programu Recovery i ponowne zainstalowanie system. Narzędzie powinno pobrać najnowszą wersję – macOS 12.1. Nie jest to jednak metoda wygodna i szybka.

Warto dodać, że macOS 12.1 wprowadza m.in. obsługę funkcji SharePlay, zmiany w aplikacji Zdjęcia, funkcję Cyfrowego spadku, nowa kartę w aplikacji TV, a także zestaw innych ulepszeń. Na MacBooku Pro z 2017 roku cała paczka aktualizacji ma prawie 2,4 GB, aczkolwiek rozmiar może różnić się zależnie od modelu Maka.