(fot. Tabletowo.pl)

iOS 15.2 do pobrania. Aktualizacja wprowadza funkcję cyfrowego spadku

Użytkownicy wspieranych iPhone’ów mogą już pobrać iOS 15.2. Trzeba przyznać, że tym razem Apple przygotowało zestaw odczuwalnych zmian.

Reklama

Kolejna większa aktualizacja

Wydany w tym roku iOS 15 doczekał się drugiej większej aktualizacji. Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno pierwsze wydanie „Piętnastki”, jak i późniejszy iOS 15.1, okazały się naprawdę dopracowanymi systemami operacyjnymi. Owszem, niektórzy doświadczyli błędów, ale biorąc ogólną jakość Apple należy się wysoka ocena. Miejmy nadzieję, że udostępniony właśnie iOS 15.2 nie popsuje tej opinii.

Pierwsza z ważniejszych nowości dotyczy prywatności. Apple wprowadziło opcję „Raport prywatności aplikacji”, która pozwala sprawdzić, jak często w ciągu ostatnich siedmiu dni aplikacje uzyskiwały dostęp do położenia, zdjęć, aparatu, mikrofonu, kontaktów i innych rzeczy, a także zbiera informuje o ich aktywności sieciowej.

Druga funkcja to wspomniana w tytule możliwość wskazania jako spadkobierców kont innych osób, które będą mogły uzyskać dostęp do konta iCloud oraz osobistych danych po śmierci użytkownika. Nowość nazywa się „Spadek cyfrowy”.

iOS 15.2
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 15.2 to również ulepszenia skierowane dla właścicieli najnowszych smartfonów z linii iPhone 13, dokładniej modeli Pro. Tutaj w ustawieniach aparatu znajdziemy możliwość włączenia wyświetlanie narzędzia do przełączania na aparat ultraszerokokątny podczas robienia zdjęć lub nagrywania wideo w trybie makro.

Aktualizacja zawiera jeszcze kartę Sklep w aplikacji TV, która służy do przeglądania, kupowania oraz wypożyczania filmów w jednym miejscu. Apple dodało także ulepszony wygląd autorskich map w CarPlay, aczkolwiek z tego rozwiązania nie skorzystamy w Polsce.

iOS 15.2 – usprawnienia i usunięcie zgłoszonych błędów

Podobnie jak w przypadku prawie każdej aktualizacji, iOS 15.2 wprowadza jeszcze zestaw ulepszeń. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:

  • subskrybenci iCloud+ mają dostęp w aplikacji Mail do funkcji Ukryj mój adres email, pozwalającej na tworzenie niepowtarzalnych, losowych adresów email,
  • aplikacja Znajdź może zlokalizować iPhone’a w trybie oszczędzania energii przez maksymalnie pięć godzin,
  • aplikacja Giełda pozwala na wyświetlanie walut na poszczególnych tickerach oraz wyników YTD podczas wyświetlania wykresów,
  • aplikacje Przypomnienia oraz Notatki pozwalają na usuwanie tagów oraz zmienianie ich nazw.

Nie zabrakło również usunięcia wcześniej zgłoszonych błędów:

  • asystentka Siri mogła nie odpowiadać, gdy włączona była funkcja VoiceOver i iPhone był zablokowany,
  • zdjęcia ProRAW wyświetlane w aplikacjach do edycji zdjęć innych firm mogły wyglądać jak prześwietlone,
  • uruchamianie scen HomeKit dotyczących drzwi garażu przy użyciu CarPlay mogło być niemożliwe, gdy iPhone był zablokowany,
  • informacje na ekranie Odtwarzane w CarPlay mogły nie być uaktualniane w przypadku niektórych aplikacji,
  • aplikacje do strumieniowania wideo mogły nie wczytywać zawartości na iPhonie 13,
  • wydarzenia kalendarza mogły być wyświetlane u użytkowników Microsoft Exchange w niewłaściwych dniach.

Aktualizacja iOS 15.2 powinna być już dostępna dla wszystkich wspieranych iPhone’ów. Jeśli nie możecie doczekać się tej wersji, to można ją pobrać ręcznie. Wystarczy przejść do ustawień, następnie wybrać Ogólne i w kolejnym kroku kliknąć na opcję Uaktualnienia.