ASUS ROG Zephyrus G16

Ten laptop ma wyświetlacz E Ink na pokrywie. Do czego mógłby się przydać?

Niektórzy z nas kochają przyozdabiać swoje laptopy. Jednak naklejki szybko się nudzą i mogą zniszczyć obudowę. A co gdyby wyświetlać grafiki za pomocą energooszczędnego ekranu na pokrywie i móc je często zmieniać? Asus wpadł na taki pomysł i zaprezentował koncepcję komputera przenośnego z zewnętrznym panalem E Ink.

Personalizacja laptopa według Asusa

Wyświetlacz E Ink, nazywany również papierem elektronicznym, znajdziemy przede wszystkim w czytnikach e-booków. Technologia nie tylko pozwala oszczędzać nasze oczy podczas czytania, ale również ogranicza zużycie baterii. Okazuje się jednak, że marka Asus znalazła jeszcze jedno miejsce, w którym E Ink mógłby zostać wykorzystany.

Podczas tegorocznych targów komputerowych Computex 2024 tajwańskie przedsiębiorstwo pokazało niezwykle ciekawą koncepcję laptopa o nazwie Project Dali. Podstawą projektu stał się jeden z komputerów przenośnych przeznaczonych do gamingu – Zephyrus G14 – jednak został on dodatkowo wyposażony w kolorowy wyświetlacz E Ink ulokowany na pokrywie.

Jego zadaniem, przynajmniej póki co, jest wyświetlanie zaprogramowanej na laptopie grafiki wybranej z galerii, wygenerowanej przez sztuczną inteligencję lub złożonej z kilku naklejek. E Ink mógłby zapewnić więc wygodną personalizację laptopa bez potrzeby przyklejania tradycyjnych naklejek. Zaznaczę, że jest to dopiero koncepcja, więc nie jest jasne czy marka Asus kiedykolwiek uzbroi swoje przenośne urządzenia w ten dodatkowy gadżet.

E Ink w pokrywie laptopa

Wyświetlacz wyjątkowych laptopów, pokazanych na Computex 2024, to 12-calowy ekran o rozdzielczości 1600 na 1200 pikseli. Co ciekawe, jest kolorowy – może wyświetlać sześć różnych barw, a pozostałe najpewniej tworzone są z ich mieszanki.

Jak twierdzi Tom’s Hardware, system pozwalał m.in. na wybieranie tapet z biblioteki oraz wprowadzanie edycji w postaci dodania tekstu czy naklejek, a także generowanie obrazów z pomocą AI Dali i wdrażanie grafik na pokrywę. Cały proces wygląda na prosty.

Asus lubi ozdabiać pokrywy laptopów, i to nie zwyczajnym naklejkami. Już kilka lat temu pokazał wersję Zephyrus G14 wyposażoną w wyświetlacz AniMe Matrix. Został on złożony z mini diod LED-owych, które mogły wyświetlać białe obrazy czy GIF-y. Energooszczędny E Ink został już wykorzystany wcześniej, jednak po raz pierwszy pomysł trafił na pokrywę laptopa gamingowego.