Reklama
iPadOS 16
(fot. Tabletowo.pl)

iPadOS 16 sprawi, że iPad faktycznie będzie mógł zastąpić MacBooka

Możliwe, że najciekawszą tegoroczną aktualizacją w świecie Apple będzie iPadOS 16. Jak wynika z najnowszych informacji, Apple ma skupić się na wielozadaniowości, wprowadzając odczuwalne zmiany w pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Reklama

Przeprojektowany interfejs wielozadaniowości

W zeszłym tygodniu, w tekście przedstawiającym domysły na temat iPadOS 16, stwierdziłem, że Apple dotychczas nie potrafiło wykorzystać potencjału ostatnich iPadów. Dotyczy to szczególnie mocarnych modeli wyposażonych w układ M1 – to ten sam, który jest stosowany również w przypadku Maków.

We wspomnianym artykule pojawiły się nieoficjalne informacje na temat zmian, które ma szykować zespół Tima Cooka. Mogliśmy się wówczas dowiedzieć, że tegoroczna aktualizacja systemu operacyjnego przeznaczonego na iPady wprowadzi możliwość swobodnej zmiany rozmiaru okien, podobnie jak ma to miejsce chociażby na macOS.

Wcześniej mieliśmy do czynienia tylko ze zmianami zauważonymi w kodzie WebKit, a więc nie było pewne, kiedy i czy w ogóle funkcja trafi do użytkowników. Natomiast teraz te rewelacje potwierdza Mark Gurman z Bloomberga, mający spore doświadczenie w ujawnianiu planów Apple.

Funkcja Split View w iPadOS 15 (fot. Apple)

Jak zaznacza Gurman, powołując się na własne źródła, iPadOS 16 otrzyma przeprojektowany interfejs wielozadaniowy, mający ułatwić przełączanie się między zadaniami i sprawdzanie, które aplikacje są otwarte. Co więcej, użytkownicy zyskają możliwość zmiany rozmiaru okien, a także dostaną nowe sposoby pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Warto zaznaczyć, że iPadOS 16 będzie ważnym krokiem naprzód. Obecnie opcje związane z pracą z kilkoma aplikacjami są dość ograniczone. Mamy bowiem możliwość wyświetlenia aplikacji w trybie pełnoekranowym, dość sztywnego podziału ekranu na dwie aplikacje (Split View), a także dostępny jest widok okienka zbliżonego proporcjami do ekranu iPhone’a (Slide Over).

Co jeszcze szykuje Apple?

Oczywiście iPadOS 16 nie będzie jedyną nowością, którą Apple zaprezentuje na tegorocznej konferencji WWDC. Mark Gurman wskazuje, że iOS 16 dostanie nowy ekran blokady z widżetami. Ponadto firma z Cupertino odświeży aplikację Zdrowie, a także doda nowe funkcje społecznościowe do aplikacji Wiadomości.

Aktualizacja macOS przyniesie modernizację Preferencji systemowych, czyli aplikacji do zarządzania ustawieniami Maka. W przypadku watchOS mamy zobaczyć zmiany w tarczach, nawigacji po systemie i odświeżenie kilku aplikacji, a także nowe funkcje związane z śledzeniem aktywności. Pojawić ma się jeszcze nowy tryb oszczędzania energii.

Wszystkie najważniejsze nowości poznamy już na początku przyszłego tygodnia. Konferencja WWDC 2022 odbędzie się bowiem w poniedziałek, 6 czerwca.