(fot. Apple)

Tłumacz Google może przestać być potrzebny na iPhonie. Apple w końcu zainteresowało się klientem z Polski

W Cupertino chyba wreszcie zaczęli zauważać Polskę na mapie Europy. W iOS 16 zostanie bowiem dodany język polski w aplikacji Tłumacz.

Apple zaczyna dostrzegać Polskę

Nie doczekaliśmy się jeszcze polskiej Siri i nic nie wskazuje na to, aby została ona wprowadzona w tym roku. Nadal nie mamy też Apple Store, aczkolwiek zaczynają pojawiać się doniesienia o jego powstaniu.

Warto jednak zauważyć, że faktycznie w Apple zwiększyło się zainteresowanie polskim klientem i nie chodzi o nieoficjalne rewelacje o wybudowaniu sklepu. Niedawno mogliśmy usłyszeć, że firma Tima Cooka poszukuje PR Managera. Natomiast z najnowszych informacji wynika, że aplikacja Tłumacz wkrótce doczeka się obsługi języka polskiego.

Tłumacz w iOS 16 stanie się znacznie atrakcyjniejszy nad Wisłą

Wraz z premierą iOS 14 użytkownicy iPhone’ów otrzymali aplikację Tłumacz, która – jak sama nazwa wskazuje – służy do tłumaczenia tekstu (a także rozmowy) z jednego na drugi język. Wówczas firma pochwaliła się, że dużą zaletą będzie wysoki poziom prywatności, lepszy niż w przypadku Tłumacza Google.

Niestety, na liście wspieranych języków nie znalazł się język polski. Czy było to duże zaskoczenie? Niekoniecznie, bowiem wówczas nie byliśmy priorytetowym rynkiem dla Apple. Niewiele w tej kwestii zmieniło się do dziś, ale nadchodzi jedna pozytywna zmiana.

iOS 16 tłumacz
Język polski w aplikacji Tłumacz w iOS 16 (fot. XDA Developers)

Jak wynika ze zmian zauważonych przed serwis XDA Developers, wymienione przed chwilą braki w aplikacji Tłumacza zostaną nadrobione. Aktualizacja aplikacji, która jest wprowadzana wraz z iOS 16, przynosi wsparcie dla większej liczby języków. Tak, na liście znalazł się język polski. Ponadto dodano obsługę tureckiego, tajskiego, wietnamskiego, indonezyjskiego i holenderskiego. Warto dodać, że wymienione języki pojawią się również w funkcjach tłumaczenia dostępnych w całym systemie, a nie tylko w tej jednej aplikacji.

Czy oznacza to, że Tłumacz Google stanie się zbędny? Niekoniecznie. Po pierwsze sporo zależy od jakości otrzymywanych wyników – jeśli będą zauważalnie gorsze, to nikt nie porzuci rozwiązania Google. Po drugie wiele osób może pozostać przy aplikacji z Mountain View ze względu na przyzwyczajenia i jej multiplatformowość.

Kiedy publiczna beta iOS 16? Co z drugą betą deweloperską?

Tuż po WWDC 2022 Apple udostępniło deweloperskie bety nowych systemów operacyjnych. Od tego momentu minęły już ponad dwa tygodnie i niektórzy zaczęli się zastanawiać, kiedy pojawi się iOS 16 beta 2, przynoszący zestaw poprawek i różnych ulepszeń.

Według Marka Gurmana, kolejna deweloperska beta iOS 16 powinna zostać udostępniona w przyszłym tygodniu. Należy więc uzbroić się w jeszcze mała dawkę cierpliwości. Natomiast pierwsza publiczna beta ma zadebiutować w tygodniu rozpoczynającym się od 11 lipca 2022 roku.

Aktualizacja 22.06.2022, godzina 20:00

iOS 16 beta 2 pojawił się wcześniej niż wskazywał Gurman. Jak informuje serwis XDA Developers, deweloperzy należący do programu testowego mogą już pobrać odpowiednią aktualizację. Z obecnych informacji wynika, że wersja beta 2 skupiona jest na usunięciu błędów i mniejszych poprawkach.