iOS 14 już oficjalnie! Widżety, Picture in Picture, cyfrowy kluczyk i wiele więcej

Podczas tegorocznej, cyfrowej konferencji WWDC firma Tima Cooka pokazała iOS 14. Oto najważniejsze nowości dla użytkowników iPhone’ów.

Widżety i App Library

Ekran z aplikacjami w iOS zacznie przypominać ten znany z Androida. Tak, w iOS 14 dodano widżety. Obok ikon z aplikacjami będziemy mogli ustawić widżety. Będą one miały różne rozmiary – oczywiście większe kafelki zapewnią więcej informacji. Co ciekawe, będą zmieniać się zależnie od pory dnia – np. rano zobaczymy widżet z pogodą, a wieczorem widżet z aplikacji Zdrowie.

Mimo iż widżety pojawią się na głównych ekranach, to Apple nie usunęło dodatkowego ekranu przeznaczonego wyłącznie na nie. Same widżety otrzymają nową formę – będą bardziej kolorowe i bardziej rozbudowane. Pojawiła się również ich wyszukiwarka.

Kolejna nowość to App Library, czyli automatyczne segregowanie aplikacji w folderach. Funkcja powinna przydać się szczególnie użytkownikom, którzy mają zainstalowane sporo aplikacji i mają problem z odnalezionej konkretnej pozycji na ekranie. Wśród automatyczne generowanych folderów znajdą się m.in. „Ostatnio uruchomione aplikacje” i „Sugestie Siri”, czyli apki dobrane na podstawie zebranych wzorców użytkowania iPhone’a.

iOS 14 z Picture in Picture i Tłumaczem Siri

Apple ponownie nadrabia zaległości względem Androida. W systemie pojawi się tryb Picture in Picture, a więc pływające okno z odtwarzanym filmem. Będziemy mogli oglądać serial z Apple TV lub innej platformy, jednocześnie czytając artykuł lub korzystając z komunikatora.

Zespół Tima Cooka pochwalił się własnym tłumaczem. W przeciwieństwie do Tłumacza Google, rozwiązanie Apple ma zapewnić wyższy poziom prywatności. Niestety, zabraknie języka polskiego. Nie wiadomo, czy zostanie dodany w najbliższej przyszłości. Cóż, ominie nas interesująca alternatywa dla oprogramowania Google.

Nowości w Mapach Apple, CarPlay i cyfrowy kluczyk

Obawiam się, że z większości nowości w Mapach Apple nie skorzystamy w Polsce, a szkoda. Firma wprowadzi przewodniki po miastach, które ułatwią odkrycie interesujących miejsc. Rowerzyści otrzymają unikalne opcje i odświeżony interfejs użytkownika. Ponadto, zadowoleni powinni być właściciele samochodów elektrycznych – w mapach pojawią się lokalizacje punktów ładowania.

W Apple CarPlay będzie można ustawić własną tapetę, a także dodano nowe kategorie aplikacji, z których będzie można korzystać z poziomu ekranu w samochodzie.

iPhone, po zainstalowaniu iOS 14, będzie mógł pełnić funkcję kluczyka do samochodu. Tak, fizyczny kluczyk zostawimy w domu. Cyfrowy kluczyk korzysta z NFC i będzie można z niego korzystać tylko w wybranych samochodach (na pewno w BMW). Warto zaznaczyć, że pozwala on nie tylko otworzyć samochód, ale również uruchomić silnik.

App Clip, czyli nowy sposób odkrywania aplikacji

Wybrane aplikacje sprawdzimy bez konieczności ich instalowania. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie funkcje mogą być dostępne. Aplikacje dostępne w ramach App Clips mają charakteryzować się niewielkim rozmiarem i całość należy traktować raczej jako wersję demonstracyjną klasycznych apek.

(fot. The Verge)

W celu skorzystania z App Clips nie trzeba będzie przechodzić do App Store i ręcznie szukać aplikacji. Można bowiem zeskanować kod QR lub skorzystać z NFC.

iOS 14 – który iPhone otrzyma aktualizację?

Apple oficjalnie potwierdziło, że iOS 14 trafi na iPhone’a 6S i wszystkie nowsze modele. Wersja beta dla wszystkich użytkownik pojawi się w przyszłym miesiącu. Z kolei stabilnego wydania należy spodziewać się jesienią tego roku.