Apple iOS aktualizacja
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

iOS 16.3 już jest! Nowe funkcje, a także naprawa kolejnych błędów

Użytkownicy iPhone’ów, iPadów, Apple Watchy i Maków mogą już pobrać najnowsze aktualizacje systemów operacyjnych. Apple udostępniło właśnie iOS 16.3, iPadOS 16.3, watchOS 9.3 oraz macOS Ventura 13.2.

iOS 16.3 – co nowego?

Ostatnia większa aktualizacja, czyli iOS 16.2, została udostępniona 13 grudnia 2022 roku. Natomiast teraz firma z Cupertino wydała iOS 16.3, który wprowadza nowe funkcje, a także naprawia odkryte błędy. Zacznijmy od nowej tapety o nazwie Jedność, która – jak informuje Apple – oddaje cześć historii i kulturze społeczności afroamerykańskiej z okazji poświęconego jej miesiąca (Black History Month).

Druga nowość jest już skupiona na bezpieczeństwie. Zaawansowana ochrona danych iCloud, która wraz z iOS 16.2 trafiła do użytkowników w USA, teraz jest dostępna w kolejnych krajach (również w Polsce). Wprowadza ona kompleksowe szyfrowanie dla większej liczby kategorii danych – od teraz m.in. kopie zapasowe urządzeń, kopie zapasowe wiadomości, notatki, notatki głosowe, zdjęcia, przypomnienia, zakładki Safari, skróty Siri i Wallet Passes są lepiej chronione.

Kolejna zmiana w iOS 16.3 również podnosi poziom bezpieczeństwa. Otóż otrzymujemy obsługę kluczy bezpieczeństwa dla konta Apple ID, która pozwala użytkownikom zwiększyć bezpieczeństwo konta przez wymaganie użycia fizycznego klucza bezpieczeństwa podczas uwierzytelniania dwupoziomowego na nowych urządzeniach.

Aktualizacja dodaje też obsługę HomePoda 2. generacji, a także zmiana w funkcji Alarmowe SOS, która wymaga teraz naciśnięcia i przytrzymania przycisku bocznego i jednego z przycisków głośności, a następnie zwolnienia tych przycisków. Według Apple, pozwala to uniknąć niezamierzonego wykonywania takich połączeń.

iOS 16.3 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 16.3 usuwa również odkryte błędy:

  • naprawiono błąd w aplikacji Freeform, w wyniku którego niektóre narysowane kreski mogły nie pojawiać się na udostępnianych tablicach,
  • usunięto problem, który mógł powodować wyświetlanie czarnej tapety na zablokowanym ekranie,
  • rozwiązano problem mogący powodować chwilowe wyświetlanie poziomych linii podczas budzenia iPhone’a 14 Pro Max,
  • rozwiązano problem powodujący nieprawidłowe wyświetlanie statusu aplikacji Dom w jej widżecie na zablokowanym ekranie,
  • rozwiązano problem powodujący nieprawidłowe odpowiedzi Siri na polecenia dotyczące muzyki,
  • rozwiązano problemy, w wyniku których polecenia Siri w CarPlay mogły być rozumiane nieprawidłowo.

Aktualizacja iOS 16.3 jest już dostępna do pobrania. W przypadku iPhone’a 12 Pro należy pobrać plik 604 MB, ale na innych modelach rozmiar aktualizacji może być nieznacznie inny.

Ponadto Apple udostępniło aktualizację bezpieczeństwa iOS 15.7.3 przeznaczoną dla iPhone’ów, których wsparcie zakończyło się na iOS 15 oraz aktualizację iOS 12.5.7 dla użytkowników jeszcze starszych modeli.

iPadOS 16.3 – co nowego?

Nowa wersja systemu dla iPadów, czyli iPadOS 16.3, wprowadza zaawansowaną ochronę danych iCloud, a także obsługę kluczy bezpieczeństwa dla konta Apple ID. Dodano również wsparcia dla nowego głośnika HomePod.

Firma z Cupertino wspomina jeszcze, że aktualizacja zawiera także inne udoskonalenia, poprawki błędów i uaktualnienia zabezpieczeń dla iPadów.

watchOS 9.3 – co nowego?

W przypadku Apple Watchy lista nowości jest znacznie krótsza. W nowej aktualizacji dodano bowiem nową tarczę Jedność, która tak samo jak nowa tapeta w iOS 16.3, oddaje cześć historii i kulturze społeczności afroamerykańskiej.

watchOS 9.3 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

Ponadto watchOS 9.3 zawiera ulepszenia i poprawki błędów. W przypadku Watcha series 6 należy pobrać 277 MB, ale na innych modelach rozmiar aktualizacji może się nieznacznie różnić.

macOS Ventura 13.2 – co nowego?

Apple wydało jeszcze aktualizację dla Maków. macOS Ventura 13.2 przynosi obsługę kluczy bezpieczeństwa dla konta Apple ID, a więc funkcję, która trafiła również do iOS 16.3.

Ponadto aktualizacja naprawia błąd w aplikacji Freeform, w wyniku którego niektóre narysowane kreski mogły nie pojawiać się na udostępnianych tablicach, a także rozwiązuje problem, w wyniku którego funkcja VoiceOver mogła przestać oferować dźwiękową informację zwrotną podczas pisania.

Nie zabrakło też mniejszych udoskonaleń i poprawek innych niedociągnięć. W przypadku MacBooka Air z M1, rozmiar aktualizacji to 1,55 GB. Apple wydało jeszcze poprawki bezpieczeństwa dla starszych wersji macOS – Big Sur 11.7.3 i Monterey 12.6.3.