Apple iOS aktualizacja
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

iOS 16.2 i iPadOS 16.2 do pobrania. Nowe funkcje i zupełnie nowa aplikacja

Apple udostępniło dziś zestaw aktualizacji do swoich urządzeń. Użytkownicy mogą już pobrać iOS 16.2, iPadOS 16.2, watchOS 9.2, a także macOS Ventura 13.1.

iOS 16.2 i iPadOS 16.2 – co nowego?

Mimo innej nazwy, iOS i iPadOS wciąż łączy całkiem sporo. Widać to chociażby podczas wydawania nowych aktualizacji, które często w mniejszym lub większym stopniu pokrywają się pod względem wprowadzanych zmian. Nie inaczej jest tym razem.

iOS 16.2, w przeciwieństwie do ostatnich niewielkich aktualizacji, wprowadza szereg jak najbardziej odczuwalnych zmian. Jedną z głównych nowości jest zdecydowanie aplikacja Freeform, która – jak podaje Apple – przeznaczona jest do twórczej pracy ze znajomymi i współpracownikami na Macu, iPadzie i iPhonie.

Aplikacja Apple Freeform
Aplikacja Freeform (fot. Apple)
Aplikacja Freeform otwiera przed użytkownikami iPhone’a, iPada i Maca niezliczone możliwości współpracy opartej na materiałach graficznych. Dzięki nieograniczonym obszarom roboczym, możliwości przesyłania różnych plików, integracji z iCloud i wielu opcjom współpracy aplikacja Freeform tworzy współużytkowaną przestrzeń do burzy mózgów. Użytkownicy mogą z niej korzystać z dowolnego miejsca. Bob Borchers, wiceprezes Apple w pionie Worldwide Product Marketing

iOS 16.2 to również nowe funkcje, o których mogliśmy usłyszeć już wcześniej – Apple Music Sing, a także zaawansowana ochrona danych dla iCloud (obecnie jeszcze niedostępna w Polsce).

Z wprowadzanych zmian powinni ucieszyć się właściciele iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max, którzy teraz zyskują większe opcje personalizacji ekranu blokady. Przede wszystkim możemy ukryć tapetę (mieć po prostu czarny ekran z podstawowymi informacjami), a także powiadomienia. Dodatkowo na wszystkich wspieranych iPhone’ach dodano dwa nowe widżety – Sen i Leki.

iOS 16.2
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 16.2 przynosi jeszcze obsługę funkcji SharePlay dla gier wieloosobowych w Game Center i widżet Aktywność pozwalający sprawdzać, w co grają znajomi. Apple poprawiło też niezawodność i wydajność komunikacji urządzeń Apple z inteligentnymi akcesoriami w domu.

Warto jeszcze dodać, że aktualizacja to również zestaw poprawek i usunięcie wcześniej zgłaszanych błędów. W iOS 16.2 lista pozostałych zmian przedstawia się następująco:

 • Ulepszone wyszukiwanie w Wiadomościach pozwala znajdować zdjęcia na podstawie ich zawartości (np. psów, samochodów, osób lub tekstu),
 • Opcja Odśwież i nie ukrywaj adresu IP pozwala użytkownikom funkcji Przekazywanie prywatne iCloud tymczasowo wyłączać tę usługę w określonych witrynach w Safari.
 • Wyświetlane na żywo kursory uczestników w aplikacji Notatki informują o zmianach dokonywanych przez inne osoby w udostępnianych notatkach.
 • Po 10 minutach funkcja AirDrop automatycznie przełącza się na tryb Tylko kontakty, aby wyeliminować niechciane prośby o odebranie zawartości.
 • Zoptymalizowano funkcję wykrywania wypadków na modelach iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Pro.
 • Poprawiono błąd, w wyniku którego część notatek nie była synchronizowana z iCloud po wprowadzeniu zmian.

Natomiast w iPadOS 16.2, oprócz nowości znanych z aktualizacji iOS, mamy kilka unikatowych rozwiązań dla iPadów. W funkcji Stage Manager dodano obsługę zewnętrznych wyświetlaczy o rozdzielczości do 6K i inne udoskonalenia. Dodano też zmiany w powiadomieniach, które ostrzegają o podrzuconym i śledzącym użytkownika lokalizatorze AirTag oraz rozwiązano problemy z działaniem gestów Multi-Touch, które mogły występować podczas korzystania z funkcji ułatwień dostępu Zoom.

watchOS 9.2 – co nowego na Apple Watchach?

Najnowsza wersja systemu operacyjnego przeznaczonego na smartwatche z Cupertino nie przynosi aż tak dużych nowości, jak aktualizacja skierowana na iPhone’y. Warto jednak odnotować, że nie zabrakło ciekawych zmian i ulepszeń, a także zostały usunięte zgłaszane błędy.

watchOS 9.2
(fot. Tabletowo.pl)

Lista zmian w watchOS 9.2 wygląda następująco:

 • Funkcja Wyścig na trasie pozwala rywalizować z poprzednimi wynikami treningu typu Bieg (plener), Rower (plener) i Wózek (plener).
 • Nowy własny algorytm aplikacji Trening dla treningu kick‑boxingowego zapewnia dokładniejsze miary.
 • Aplikacja Hałas wyświetla teraz informacje o redukcji poziomu dźwięku otoczenia także podczas używania słuchawek AirPods Pro (1. generacji) oraz AirPods Max z aktywną redukcją hałasu.
 • Użytkowników funkcji Konfiguracja rodzinna można zapraszać do aplikacji Dom, aby mogli sterować HomePodami oraz akcesoriami domu inteligentnego, a także odblokowywać drzwi przy użyciu kluczy w aplikacji Portfel.
 • Nowa funkcja dostępności na Apple Watch Ultra oferuje wizualizację użycia syreny.
 • Poprawiony został czas odpowiedzi oraz dokładność sterowania gestami wykonywanymi dłońmi podczas używania funkcji AssistiveTouch oraz szybkich czynności.
 • Funkcja wykrywania wypadków na Apple Watch Ultra, Apple Watch Series 8 oraz Apple Watch SE (2. generacji) została zoptymalizowana.
 • Poprawiono błąd powodujący wyświetlanie nieprawidłowej godziny od razu po zamknięciu alarmu w trybie skupienia Sen.
 • Usunięto błąd powodujący przerywanie sesji uważności.

macOS Ventura 13.1 – lista zmian

Większej paczki nowości doczekali się również użytkownicy Maków. Tutaj niektóre nowości i funkcje pojawiły się również w iOS 16.2 i iPadOS 16.2 – np. aplikacja Freeform i zaawansowana ochrona danych dla iCloud.

macOS Ventura 13.1
(fot. Tabletowo.pl)

macOS Ventura 13.1 to także ulepszone wyszukiwanie w aplikacji Wiadomości, wyświetlane na żywo kursory uczestników w aplikacji Notatki, a także opcja odtwarzania dźwięku w aplikacji Find My. Nie zabrakło też mniejszych ulepszeń i usunięcia odkrytych problemów.

iOS 16.2, iPadOS 16.2, watchOS 9.2, a także macOS Ventura 13.1 powinny być już dostępne do pobrania na wszystkich wspieranych urządzeniach.