macOS 10.15 Catalina zaprezentowany. Tak wygląda koniec iTunes

Catalina to nazwa kodowa najnowszej wersji macOS, czyli systemu operacyjnego dla komputerów Apple, który został zaprezentowany podczas WWDC 2019. Nowa wersja systemu to przede wszystkim znaczące ułatwienia w obsłudze systemu dla osób z niepełnosprawnościami, rezygnacja z od wieków kojarzonego z systemem kombajnu multimedialnego iTunes oraz możliwość wykorzystania iPada jako drugiego monitora.

Podczas corocznej konferencji WWDC, tuż po omówieniu najnowszych nowości sprzętowych (w tym monstrualnie drogie….znaczy, wydajnego Mac Pro) przedstawiciele Apple zaprezentowali najnowszy system dla sprzętów stacjonarnych i Macbooków – macOS 10.15, który otrzymał nazwę Catalina (nazwa pochodzi od jednej z wysp na terenie stanu Kalifornia).

Żegnaj iTunes, nie będziemy tęsknić

Jako pierwszą nowość przedstawiono rezygnację z kojarzonego od niepamiętnych czasów z komputerami Apple oprogramowania iTunes. Ten wielofunkcyjny kombajn multimedialny niemal od początku swego istnienia był przedmiotem kąśliwych uwag odnośnie jego siermiężnego interfejsu i ociężałego, niespiesznego działania. Chcąc uprzyjemnić użytkownikom konsumpcję treści multimedialnych również na urządzeniach stacjonarnych zdecydowano się na rozdzielenie iTunes na 3 usługi: Apple Music, Podcasty i Apple TV.

Apple TV na macOS Catalina fot. Apple

Celem takiego zabiegu była zapewne również dalsza walka ze Spotify o prymat na rynku serwisów streamingowych oferujących muzykę, a także podkreślenie występowania Apple TV jako odrębnej aplikacji, która m. in. pojawi się na telewizorach Samsunga czy LG, gdzie Apple spróbuje podebrać nieco klientów Netflixowi.

Apple Music w macOS Catalina fot. Apple

 

Aplikacje z iPada dostępne na macOS

Developerzy aplikacji dostaną do dyspozycji nowe, potężne narzędzie, które umożliwi w łatwy sposób dostosowywać aplikacje dotychczas pracujące na iPadzie do wymogów systemu macOS. Zadanie rozpoczęte na iPadzie będzie można kontynuować na Macbooku i odwrotnie. Dotyczy to nie tylko aplikacji, ale także ulubionych gier. Na dzień dzisiejszy zapowiedziano kompatybilność z tym rozwiązaniem m.in. gry Asphalt 9 czy popularnego programu do nauki gry na gitarze Fender Play.

Gra Asphalt 9: Legends na macOS Catalina fot. Apple

Apple Sidecar

Kolejną istotną zmianą, którą wnosi Catalina jest możliwość wykorzystania iPada jako drugiego monitora do obsługi systemu macOS. Dotychczas było to możliwe w ograniczonym zakresie, przy wykorzystaniu aplikacji firm trzecich, teraz posiadacze Macbooków i iPadów będą mogli zaprzęgnąć obydwa urządzenia do wspólnej pracy w tym samym czasie działając na natywnym rozwiązaniu. Apple Sidecar – bo taką nazwę otrzymała technologia Apple, może się okazać zbawienna zwłaszcza w podróży, kiedy potrzeba skorzystać z nieco większej przestrzeni roboczej niż ta na jednym ekranie. Apple Sidecar będzie również wspierał Apple Pencil, co wprost oznacza możliwość pracy na aplikacjach desktopowych z wykorzystaniem rysika do iPada. W momencie wyświetlenia obrazu z systemu stacjonarnego na tablecie rysik  będzie mógł służyć m. in. do zaznaczania, podkreślania wybranych treści, oraz do np. obróbki zdjęć. Apple Sidecar będzie kompatybilny m.in. z Adobe Illustrator czy Affinity Photo.

Apple Sidecar – wykorzystanie Apple Pencil fot. Apple

Rozbudowa funkcji kontroli głosem

Osoby z niepełnosprawnością ruchową, którym trudność sprawia interakcja z komputerem w standardowy sposób szczególnie ucieszą się z kolejnej zaprezentowanej nowości. Najnowszy macOS, według zapowiedzi Apple, będzie można kontrolować w całości przy pomocy głosu. Firmie z Cupertino należą się w tym miejscu duże słowa uznania, ponieważ adresując swoje produkty do ludzi dynamicznych, aktywnych pamięta również o tych, którzy do korzystania z komputera potrzebują pomocy.

Monitorowanie czasu spędzonego przed ekranem

Najnowszy macOS udostępnia znaną z urządzeń z iOS funkcję śledzenia czasu spędzonego przed ekranem na poszczególne zadania. Dzięki temu użytkownik może lepiej kontrolować swój czas pracy zwiększając swoją produktywność (work smart, not hard). Pozwoli również na monitorowanie i ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Narzędzie można dostosować w taki sposób, by mimo upływu czasu swobodnego korzystania z urządzenia dziecko mogło cały czas korzystać z aplikacji do komunikacji i rozmawiać ze wskazanymi kontaktami. Dzięki temu młody użytkownik, w razie potrzeby, w każdej chwili będzie mógł połączyć się z rodzicami.

Screen Time fot. Apple

To jeszcze nie wszystko

Wspomniano również o wzmocnieniu poziomu zabezpieczeń na urządzeniach wyposażonych w chip Apple T2 oraz o udostępnieniu natywnych aplikacji do obsługi Twittera i, co szczególnie istotne dla uczestniczących w różnych projektach, JIRA Cloud. Standardowo nowy system ma odznaczać się wzorową optymalizacją i wydłużoną pracą na baterii. Wprowadzono także szereg pomniejszych zmian jak np. zmianę interfejsu narzędzia Powiadomienia, Safari czy aplikacji Zdjęcia.

macOS 10.15 Catalina – lista wspieranych urządzeń

Lista urządzeń,  na których system będzie oficjalnie dostępny obejmuje następujące Maki:

  • Macbook: 2015 i późniejsze;
  • Macbook Air: 2012 i późniejsze;
  • Macbook Pro: 2012 i późniejsze;
  • Mac Mini: 2012 i późniejsze;
  • iMac: 2012 i późniejsze;
  • iMac Pro: 2017 i późniejsze;
  • Mac Pro: 2013 i późniejsze.

Podsumowując, macOS Catalina na pewno nie można określić mianem rewolucji, a raczej doskonaleniem tego, co zostało wypracowane w poprzednich edycjach systemu. Czy to wystarczy? System operacyjny to przede wszystkim tło dla uruchomionych na nim aplikacji dlatego użytkownicy powinni być zadowoleni.

Źródło: Apple